Ceramika czy konglomerat? Wybór umywalki do łazienki.

Wybór umywalki do łazienki to bardzo ważna decyzja. Warto, aby był podyktowany nie tylko względami estetycznymi czy finansowymi, ale również praktycznymi. Wszak przy umywalce spędzamy codziennie dużo czasu. Postarajmy sie wybrać model funkcjonalny i trwały, a nie tylko efektowny lub niedrogi. Wśród tworzyw, z których wykonywane są umywalki, na pierwszy plan wysuwa się z pewnością ceramika. Nie brakuje jednak również umywalek z konglomeratu. Przybliżymy nieco te dwa podstawowe rozwiązania.

Umywalka ceramiczna
Wśród umywalek ceramicznych możemy wyróżnić umywalki fajansowe i porcelitowe, których ogromną zaletą jest niska cena. O wiele droższe są umywalki wykonane z prawdziwej porcelany. Charakteryzują się one zdecydowanie wyższą jakością.
Umywalki ceramiczne wybierane są często ze względu na ich dużą odporność na kamień i rdzę. Ceramiczną umywalkę bardzo trudno zarysować. Można ją również bez większych obaw czyścić dowolnymi detergentami. O ile wybierzemy umywalkę ceramiczną w jasnym kolorze, nie będziemy mieli problemów z zaciekami. Znacznie gorzej wypadają na tym polu np. umywalki ceramiczne w bardzo modnej ostatnio czerni. Na nich widać niemal każde zachlapanie. Niestety ceramiczne umywalki mają jedną, zasadniczą wadę. Bardzo łatwo je stłuc. Wystarczy uderzenie cięższym przedmiotem. Przy korzystaniu z nich zalecana jest duża ostrożność.

Umywalki z konglomeratu
Jeżeli chodzi o wytrzymałość, konglomerat to materiał, który nie ma sobie równych. Nie straszne mu trudne warunki. Jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Trzeba się bardzo mocno postarać, aby go zarysować albo zaplamić. Nie zaszkodzą mu także wysokie temperatury. Umywalki z konglomeratu są z pewnością bardzo praktycznym rozwiązaniem, ale nie tylko praktycznym.

Modele z konglomeratu charakteryzują się nowoczesną formą oraz ciekawą kolorystyką. Te umywalki zachwycą z pewnością wielbicieli minimalizmu. Wyraźnie zarysowane krawędzie, proste linie i geometryczne kształty przyciągają wzrok. To prostota w najlepszym wydaniu. Dodatkowo konglomerat jest bardzo elastycznym materiałem, jeżeli chodzi o jego barwienie. Można uzyskać dowolny jego kolor oraz efekt błyszczenia lub matu.

Materiał ten jest jednak dosyć wymagający. Systematyczne czyszczenie i konserwacja umywalek z konglomeratu jest koniecznością. Nie użyjemy do tego celu dowolnego środka chemicznego. Musimy zaopatrzyć się w specjalne preparaty. Jednak przy właściwej pielęgnacji umywalką z konglomeratu możemy cieszyć się przez lata. Nie straci nic, na swoim efektownym wyglądzie.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 539 810 528

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.