Co warto wiedzieć o odkurzaczach do odkurzania na mokro?

Kobieta odkurzająca na mokro

Odkurzacze bezworkowe zyskują coraz większe grono sympatyków, zwłaszcza wśród zapominalskich, którym wiecznie wypada z głowy zakup worków. Wśród urządzeń bezworkowych pojawiły się również odkurzacze z funkcją odkurzania na mokro. Na czym ona polega?

Z tekstu dowiesz się:

  • czym się różnią odkurzacze do pracy na mokro od mopów parowych,
  • jakie są zalety odkurzania na mokro i gdzie się sprawdzi ten rodzaj odkurzacza.

Odkurzacze do odkurzania na mokro to wygodny i higieniczny sposób na pozbycie się kurzu, pyłków i roztoczy z podłóg czy dywanów bez wzbijania drobinek w powietrze. Wszelkie zanieczyszczenia zostają zatrzymane wewnątrz odkurzacza, a wydmuchiwane powietrze jest świeże i bezpieczne dla domowników. Co sprawia, że jest to możliwe? Specjaliści firmy Zelmer odpowiedzą na to i inne pytania. 

Odkurzacz do odkurzania na mokro a mop parowy

Odkurzacz wodny to odkurzacz bezworkowy z filtrem wodnym, który zatrzymuje zanieczyszczenia w pojemniku z wodą. Dzięki temu na zewnątrz jest wydmuchiwane powietrze pozbawione drobinek kurzu czy drobnoustrojów. Aby móc odkurzać na mokro, należy wlać do zbiornika wodę. Po zakończonym odkurzaniu brudną wodę wylewamy, podobnie jak opróżnialibyśmy klasyczny zbiornik z kurzu i zanieczyszczeń.

Mop parowy to z kolei urządzenie zasilane elektrycznie, które czyści podłogi i dywany za  pomocą wytwarzanej pod ciśnieniem pary wodnej. Dzięki wysokiej temperaturze para wodna rozpuszcza uporczywy brud, ale także dezynfekuje. Roztocza, pleśnie, grzyby i bakterie giną już w temperaturze 80℃. Za pomocą mopa parowego można więc skutecznie wyczyścić wszystkie podłogi czy kafelki, a także odświeżyć dywany, wykładziny i tapicerkę. Zabrudzenia osadzają się na nakładce z mikrofibry, którą można wyprać w pralce i używać wielokrotnie.

Jak widać, obydwa urządzenia korzystają z wody – efekty są jednak inne. Mop parowy wykorzystuje wodę w stanie gazowym do czyszczenia. Świetnie sprawdzi się w domach, w których mieszkają alergicy, zwierzęta lub małe dzieci, które uczą się chodzić – wszędzie tam, gdzie liczy się bardzo dokładna dezynfekcja.  

Jakie są korzyści z zakupu odkurzacza do odkurzania na mokro?

Odkurzacz wodny do odkurzania na mokro – świeże powietrze i wygoda odkurzania

Największą zaletą odkurzaczy wodnych jest ograniczenie kontaktu z kurzem do minimum. Urządzenie zasysa zanieczyszczenia do wody, a wypuszcza idealnie świeże powietrze. Charakterystyczny zapach kurzu wyczuwalny po odkurzaniu z przepełnionym workiem nie ma się prawa pojawić przy tej metodzie sprzątania.

Co więcej, podczas opróżniania zbiornika kurz nie wzbija się w powietrze – jest „uwięziony” w wodzie i razem z nią ląduje w kanalizacji. Dlatego też to urządzenie w szczególności jest polecane alergikom. 

Odkurzacze wodne bardzo często są wyposażone w wielorazowy worek. Dzięki temu masz możliwość wyboru rodzaju odkurzania – na mokro lub na sucho. Ponadto zbiorniki odkurzaczy wodnych są bardzo pojemne, a co za tym idzie – możesz jednorazowo odkurzyć nawet bardzo duży dom bez konieczności opróżniania zbiornika.

Zaintrygowały Cię odkurzacze wodne? Na rynku jest znacznie więcej ciekawych technologii zastosowanych w sprzętach domowych. Zerknij chociażby na bezworkowy odkurzacz Zelmer. Urządzenia AGD tej marki będą Twoim sprzymierzeńcem w walce o czysty dom!

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.