Oświetlenie schodów wewnętrznych

Jak oświetlić schody wewnętrzne?

Jeśli mamy piętrowy dom prywatny czy też mieszkanie dwupoziomowe to bardzo ważną rolę odgrywa w nich taki element jak schody. Owe schody pozwalają na komunikację pomiędzy niższym i wyższym piętrem. Takie wewnętrzne schody powinny nam dobrze służyć, zatem nie mogą w żaden sposób stwarzać zagrożenia dla nas i naszych bliskich. Samo pokonywanie kolejnych stopni nie powinno nam przysparzać trudności. Warto pamiętać o tym, że po schodach będziemy poruszać się nie tylko w ciągu dnia, bowiem także wieczorem czy nawet w nocy. Dlatego też bardzo ważną kwestią jest odpowiednie oświetlenie schodów, o czym koniecznie powinniśmy pomyśleć. Naturalnie odpowiednio dobrane oświetlenie będzie nie tylko funkcjonalne, ale będzie też zdobić nasze domowe wnętrze, podkreśli kształt naszych schodów.

Opcje oświetlenia schodów wewnętrznych

Ważne jest to, aby światło na schodach było dyskretne, poziom jego natężenia nie może być wyższy niż w standardowym oświetleniu przykładowo kuchni czy salonu. Oprawy oświetleniowe musimy dobrać tak, żeby nie powodowały występowania olśnienia, a zatem, aby nie oślepiało osoby wchodzącej po schodach. Ważny jest też sam przełącznik schodowy. Musimy mieć możliwość włączenia światła na dole i wyłączenia na górze.

Bardzo popularnym rozwiązaniem są kinkiety rozmieszczone na ścianie. Muszą one oczywiście być zainstalowane powyżej wzroku osoby idącej po schodach. Możemy zamontować kilka kinkietów w przypadku dużej ilości schodów, bądź jeden jeśli mamy kilka schodów, ale musi on wtedy dawać rozproszone światło na całą przestrzeń.

Inną opcją są oprawy świetlne, tak zwane oczka, które możemy zamontować na dole ściany, tuż przy schodach - przy każdym stopniu lub co kilka. Oprawy takie należy tak zamontować, aby światło było nakierowane w dół na stopień.

Dalej mamy oprawy wmontowane w płaszczyznę schodów - jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli schody nie łączą się bezpośrednio ze ścianą.

Warto zwrócić uwagę także na paski i taśmy w technologii LED, które można zamontować lub po prostu przykleić do schodów. Ogólnie technologia LED, jeśli chodzi o dekorację domowych wnętrz, uznawana jest za niezwykle efektowną.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.