Kominek w salonie: czy to duży koszt?

​Kominek w salonie to marzenie wielu osób. Potrafi stworzyć wyjątkową atmosferę w tym pomieszczeniu, ciesząc zarówno domowników, jak i gości. Niektórzy ogrzewają nim dom, inni wykorzystują jedynie okazjonalnie. Zanim zdecydujemy się na montaż kominka, warto się poważnie zastanowić, bo inwestycja jest niemała. Choć sam kominek może wydawać się niewielki, musimy wziąć pod uwagę środki potrzebne do wykonania zadania oraz spore nakłady pracy. Oczywiście, wiele zależy od tego, jaki kominek ostatecznie wybraliśmy. 

Jakie koszty wiążą się z budową kominka?
Pierwsza decyzja, którą należy podjąć to wybór określonego wkładu. Na rynku dostępne są obecnie trzy podstawowe rodzaje kominków: tradycyjne, kasetowe i z płaszczem wodnym. Rodzaj kominka determinuje jego cenę. Możemy spodziewać się wydatku w granicach od 2 do 5 tysięcy złotych. Jednak to dopiero początek. Niezbędna będzie obudowa. Jej koszt uzależniony jest nie tylko od wielkości, ale i typu wykończenia. Nieodłączną częścią każdej obudowy będą ognioodporne drzwiczki. Jednak musimy dokupić je dodatkowo, przeznaczając na ten cel około tysiąc złotych.

Nie liczmy na to, że uda nam się samodzielnie zainstalować kominek. To dosyć skomplikowane zadanie. Dlatego konieczna będzie pomoc fachowca. Za wizytę instalatora trzeba będzie również zapłacić. Średni koszt budowy kominka oscyluje pomiędzy 10, a 12 tysiącami złotych. To podstawowe koszty, które możemy nazwać stałymi. Do tego dochodzą jeszcze ciągłe dopłaty, które są zmienne.

Niestety, posiadanie kominka i regularne używanie go oznacza ciągłe dopłacanie do tego luksusu. W kominku trzeba przecież rozpalić ogień. Konieczne będzie, zatem posiadanie paliwa. Może to być spore obciążenie dla naszego domowego budżetu. 

Koszty eksploatacji kominka
Jeżeli myślimy o kominku, jako sposobie na ogrzewanie domu, warto obliczyć sobie koszty jego eksploatacji. Koszt eksploatacji w sezonie grzewczym nie trudno wyliczyć. Wiemy, że regularna praca kominka oznacza zużycie 3,4 kg drewna na godzinę. Przyjmując, że kominek będzie pracował na pełnych obrotach w trzech miesiącach zimowych, zużyjemy 14 metrów sześciennych drewna. 1 metr sześcienny drewna to w zależności od gatunku koszt od 100-150 złotych. Biorąc pod uwagę najtańszą opcję na drewno wydamy, co najmniej 1400 złotych. Kwota nie jest, więc zbyt wysoka. Inne rodzaje ogrzewania są droższe. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.