Strych - schowek czy dodatkowa przestrzeń mieszkalna?

Wielu z nas marzy o mieszkaniu pełnym przytulnych skosów, widocznej konstrukcji dachowej oraz okien połaciowych. Urokliwa sypialnia, piękny przestrzenny salon czy przytulna łazienka mogą mieć dodatkowy czar wynikający z położenia na poddaszu, jednak ma to swoje jasne i ciemne strony. Urządzanie i aranżacja mieszkania na poddaszu to całkiem trudne zadanie. Najtrudniejszą kwestią są zabierające powierzchnie użytkową skosy. Jeśli zastanawiacie się, jak w pełni wykorzystać przestrzeń pod dachem, aby nadawała wnętrzu uroku i funkcjonalności, przeczytajcie o naszych sprytnych aranżacjach poddasza.

Przy adaptacji strychu na samodzielne mieszkanie lub dodatkową przestrzeń mieszkalną niezbędne będzie uzyskanie zgody na zmianę sposobu użytkowania powierzchni. Jeśli chcemy wprowadzić zmiany w wyglądzie budynku, w jego układzie obciążeń, instalacjach bądź bezpieczeństwie pożarowym, musimy zdobyć zatwierdzony projekt architektoniczny przebudowy wraz z właściwymi uzgodnieniami – pozwoleniem na budowę, a w przypadku obiektów zabytkowych zgodę konserwatora. Możliwe, że trzeba będzie wystąpić również o dodatkowy przydział energii elektrycznej lub zgłosić dodatkowy pobór ciepła do zakładu energetyki cieplnej. W przypadku mniejszej skali adaptacji poddasza dotyczącej np. tylko prac remontowych, musimy zamiar wykonania robót zgłosić w urzędzie. Na adaptację poddasza muszą się też zgodzić wszyscy współwłaściciele danego budynku.

Schowek
Strych dostępny z korytarza lub z półpiętra na klatce schodowej to świetna opcja na przestrzeń składową, która niezbędna jest w każdym domu. Sportowy sprzęt sezonowy, walizki czy inne większe przedmioty, dla których trudno znaleźć miejsce w domu, mogą być łatwo przechowywane na strychu, nawet tam, gdzie powierzchnię mocno ograniczają skosy. 

Przestrzeń gospodarcza
Przestrzeń strychu można podzielić i wykorzystać na różne pomieszczenia gospodarcze. Część strychu dostępna z sypialni można zaadaptować na praktyczną i przestronną garderobę. Z kolei drugą część strychu domownicy mogą wykorzystać na pralnię i suszarnię. Dzięki temu łazienka na poddaszu stanie się komfortowym salonem kąpielowym, bez konieczności wydzielania miejsca na część gospodarczą.

Dodatkowa przestrzeń mieszkalna
Odpowiednio wysoka ścianka kolankowa pozwala zaaranżować na strychu dodatkową przestrzeń mieszkalną. Są projekty domów, które już w podstawowej wersji przewidują odpowiednią wysokość ścianki oraz doświetlenie oknami dachowymi. W innych projektach, dostosowanie strychu do funkcji mieszkalnej można przeprowadzić na etapie adaptacji bądź przebudować go w później. Strych to doskonały pomysł na aranżację np. sypialni nastolatka. W zależności od potrzeb konkretnej rodziny, strych można zaadaptować również na pracownię, gabinet czy pokój rekreacyjny dla całej rodziny.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.