Jak zaaranżować przytulny ogród?

Przydomowy ogród to dla wielu z nas miejsce relaksu i wypoczynku. Bardzo często staje się fantastycznym tłem dla spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Aby jednak dobrze spełniał swoją rolę, powinien zostać w odpowiedni sposób zaaranżowany. Nie może być chaotycznym zbiorem przypadkowych roślin, drzew i elementów architektury ogrodowej. Czym zatem kierować się urządzając ogród, aby stał się naprawdę przyjaznym miejscem? 

Sprecyzowanie oczekiwań
Na początek warto ustalić, czego oczekujemy od naszego ogrodu. Dla jednych będzie miejscem spacerów po zadbanych alejkach, między przepięknymi roślinami. Inni wybiorą leniwy relaks z wykorzystaniem wygodnych, ogrodowych mebli. Dla kolejnych priorytetem będzie altana, w której urządzić można wiosenne i letnie przyjęcia. Warto również zastanowić się, jaka forma ogrodu nas interesuje. Czy bardziej zależy nam na pięknych rabatach kwiatowych i równo przystrzyżonych trawnikach, czy może chcemy, by nasz zielony zakątek przypominał ogródek babci, który pamiętamy z dzieciństwa?

O funkcjonalności ogrodu słów kilka
Myśląc o aspektach funkcjonalnych ogrodu w pierwszej kolejności należy zastanowić się, kto najczęściej będzie z niego korzystał. Jeżeli myślimy o stworzeniu zielonej przestrzeni dla naszych pociech koniecznie powinniśmy wyposażyć ogród w huśtawkę, piaskownicę, zjeżdżalnię czy inne zabawki ogrodowe. Producenci zabawek ogrodowych proponują nam coraz więcej ciekawych rozwiązań. W każdym ogrodzie na pewno przydadzą się ławki, na których można usiąść i delektować się świeżym powietrzem. Warto zastanowić się również nad kącikiem, do którego wstawimy stół i krzesła ogrodowe. Czy może być coś przyjemniejszego letnią porą, niż śniadanie lub kolacja w ogrodzie? Nieodłącznym elementem ogrodu powinno być także odpowiednio dobrane oświetlenie.

Podziel ogród na sekcje
Ogród można kształtować w dowolny sposób zarówno za pomocą roślin, jak i drewnianych konstrukcji. Tak jak w domu, możemy wydzielić w nim strefę relaksu z wygodną ogrodową kanapą i leżakami czy hamakiem oraz strefę posiłków, która sprawdzi się nie tylko, na co dzień, ale również w trakcie okazjonalnego grillowania. Mini plac zabaw dla dzieci wydzielmy za pomocą niskiego, kolorowego parkanu. Przy tworzeniu takich stref bardzo pomocne może okazać się również oświetlenie, pozwalające stworzyć cudowny klimat. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.