Baterie łazienkowe najwyższej klasy – czyli jak estetycznie zaaranżować umywalkę w łazience

Baterie umywalkowe to urządzenia, bez których żadna umywalka nie będzie w stanie funkcjonować. Baterie pozwalają na regulowanie przepływu wody, ukierunkowują jej ujście oraz stanowią estetyczne zwieńczenie każdej umywalki. Jeśli zależy ci na urządzeniu łazienki wysoce estetycznej, w której poczujesz się jak w pięciogwiazdkowym hotelu, wówczas warto dołożyć starań i wybrać baterię umywalkową o atrakcyjnym korpusie, wykonaną z materiałów wysokiej klasy. Poniżej podpowiemy – jak odnaleźć taką baterię oraz czym powinna się odznaczać.

Najczęściej stosowane rodzaje baterii umywalkowych – naścienne oraz stojące

Baterie umywalkowe mogą różnić się sposobem i miejscem montażu. Wśród dostępnych, znajdziemy przede wszystkim dwie najpopularniejsze kategorie. Są to baterie naścienne oraz stojące. Wybór konkretnego typu zależy nie tylko od preferencji, co od sposobu ulokowania instalacji przewodzącej wody.

Baterie naścienne są – zgodnie z ich nazwą – montowane do powierzchni ściany, najczęściej kilka lub kilkanaście cm. nad poziomem samej umywalki. Najczęściej, już na etapie planowania przebiegu instalacji wodnej ustala się, czy będzie można stosować baterię naścienną. Jeśli tak, w instalacji powinny znajdować się odpowiednie przyłącza.

Baterie stojące, nazywane również sztorcowymi, są montowane na powierzchni umywalki. W wielu modelach znajdują się specjalne otwory oraz odpowiednio wyprofilowana, równa powierzchnia, dedykowana właśnie na baterię.

Baterie umywalkowe mniej i bardziej estetyczne – po czym je rozpoznać?

Bateria łazienkowa nie musi być jedynie urządzeniem o praktycznym zastosowaniu. Jeśli zależy ci na wyborze baterii estetycznej, wówczas warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na jej korpus. Najlepiej wypadają baterie o dwojakim typie korpusów. Przede wszystkim – baterie jednoczęściowe, w których wylewka oraz pokrętło/dysza tworzą połączoną konstrukcję. Drugi typ niezwykle popularny to bateria rozłączna, w której wylewka jest oddzielona od pokręteł, a niekiedy nawet – sam korpus baterii jest niewidoczny.

Wśród baterii jednokorpusowych szczególną popularność zyskały te imitujące wygląd szyi łabędzia. Nie chodzi jednak o popularne baterie z długimi wylewkami, ale o odpowiednio stylizowane, smukłe kształty całego korpusu. Baterie takie mają opływowe kształty, imitujące stylistykę sztuki użytkowej.

Materiały, z których wykonano baterie umywalkowe, są nie mniej ważne – również one mają duży wpływ na oddziaływanie estetyczne poszczególnych baterii. Najważniejsza jest oczywiście powłoka zewnętrzna, która powinna odpowiadać stylistyce i aranżacji całego pomieszczenia. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów należą nikiel i chrom – za pomocą których tworzy się połyskliwe, równe powierzchnie.

Warto też polecić baterie mosiężne lub pokryte matowym odcieniem czerni. Pierwsze z nich – pasują idealnie do stylizacji retro i vintage, a także do łazienek w stylu angielskim i aranżacji rustykalnych. Baterie czarne matowe to natomiast wybór osób stawiających na nowoczesne, minimalistyczne aranżacje, w których liczy się elegancja i szyk.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.