Kuchenny niezbędnik – noże kuchenne

Dobór akcesoriów kuchennych jest niezwykle istotny, bowiem bez niektórych z nich w ogóle nie moglibyśmy przygotowywać potraw. Do takich niezbędnych przyborów należą noże kuchenne. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie noże do Twojej kuchni.

Dzięki wysokiej jakości ostrym nożom z łatwością pokroimy chleb, warzywa, mięso, czy wyfiletujemy ryby. W każdej kuchni powinny znajdować się przynajmniej trzy noże: duży z szerokim ostrzem, mały nożyk do obierania i krojenia warzyw, a także ząbkowany nóż do chleba. Istotne jest to, żeby wybrać noże, które będą odpowiednio ostre. To nie tylko ułatwi nam pracę, ale i znacznie ją skróci.
Noże to przybory o szerokim zastosowaniu, bowiem wykorzystujemy je do różnych prac. Najbardziej wszechstronny jest nóż kuchenny nazywany często nożem szefa kuchni czy nożem kucharza. Umożliwia on nam krojenie w kostkę, w plasterki oraz siekanie.

Producenci oferują nam noże o różnej budowie i długości ostrza. Dla miłośników spędzania czasu w kuchni najodpowiedniejsze będą noże o krótszym ostrzu. Na wybór noża wpływ powinna mieć wielkością dłoni kucharza. Im jest ona większa, tym dłuższe musi być ostrze noża. Ważną kwestią jest też to, żeby ostrze było wystarczająco krótkie. To zapewni nam optymalną kontrolę i precyzje w trakcie krojenia.

Oprócz noża kucharza warto posiadać w kuchni specjalne noże do krojenia chleba oraz szatkowania jarzyn. Chleb, zwłaszcza świeży, trudno jest pokroić zwykłym nożem kuchennym. Natomiast nóż do krojenia chleba jest specjalnie zaprojektowany, dzięki czemu zapobiega kruszeniu się pieczywa i doskonale nadaje się zarówno do chleba o chrupiącej skórce, jak i miękkiej.
W przypadku krojenia i szatkowania jarzyn najwygodniejszym nożem jest tradycyjny nóż zwany Santoku, który wyglądem przypomina z jednej strony nóż kuchenny, a z drugiej tasak. Charakteryzuje się lekkością oraz szerokim ostrzem, którego końcówka znajduje się nisko. Ponadto jest wyprofilowany tak, żeby się nie wyginał, dzięki czemu z łatwością pokroimy nawet najtwardsze jarzyny.

Dokonując zakupu noży pamiętajmy o tym, że dobrze będzie nam się pracowało tylko tymi przyborami, które będą do nas dostosowane. Zatem aby dokonać najlepszego wyboru, dobrze jest wziąć do ręki różnego typu akcesoria. Przetestujmy zarówno noże z rączką drewnianą, jak i plastikową, czy wykonaną ze stali nierdzewnej oraz sprawdźmy czy mają odpowiednią wagę i rozmiar. Dodatkowo warto wyposażyć się w ostrzałkę do noży.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.