Zapraszam do jadalni, czyli o stołach i krzesłach w nieco innej odsłonie

Bez względu na to, czy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu jednorodzinnego na peryferiach miasta, czy mieszkania w budownictwie wielorodzinnym, wyodrębnienie oddzielnego miejsca na kącik do spożywania posiłków, powinien być absolutną koniecznością. Tak naprawdę, nie ma znaczenia metraż czy stylistyka przestrzeni – z każdej powierzchni da się wyczarować drugie serce domu, które zaraz po kuchni, będzie stanowiło centralny punkt spotkań dla całej rodziny. Nie będzie to jednak możliwe bez odpowiedniego stołu i krzeseł do jadalni. To bowiem najważniejsze części składowe, bezpośrednio wpływające na komfort i funkcjonalność przestrzeni.

O ile niektórzy chętnie decydują się na zakup zestawów mebli, starając się w ten sposób uniknąć aranżacyjnego faux pass, o tyle są również klienci, którzy odważnie podchodząc do spraw związanych z projektowaniem wnętrz i nie boją się modowych eksperymentów. Różne krzesła przy stole? Dlaczego nie! To nieco awangardowe rozwiązanie wprowadzi do jadalnianej przestrzeni powiew oryginalności i niecodziennego spojrzenia na trendy wnętrzarskie. Wystarczy bowiem podążać według aranżacyjnego klucza, aby uzyskać pomieszczenie estetyczne, praktyczne i dalekie od powtarzalności.

Jak dobrać stoły i krzesła do jadalni?

Nie każdy z nas może poszczycić się posiadaniem wyszukanego gustu wnętrzarskiego ani doświadczeniem, które pozwoliłoby - bez żadnych oporów – stworzyć przestrzeń idealną. Na szczęście, znając pewne dość proste triki, w jednej chwili można nadrobić wszystkie niedociągnięcia w tej dziedzinie i stworzyć przestrzeń idealną. Jak zatem postępować, aby przy łączeniu różnych krzeseł nie popełnić designerskiej wpadki? Rozwiązanie jest banalne. Wystarczy połączyć ten sam model krzesła, jednak w różnych odcieniach. Aby na drodze nie stanął aranżacyjny chaos, warto sięgnąć po bezpieczną kolorystykę, obejmującą czerń, szarość i biel. Tak zaprojektowany stół i krzesła do jadalni będą nie tylko ciekawą ozdobą, ale również funkcjonalną przestrzenią do rodzinnych dyskusji. Odważniejsi mogą zdecydować się na dobór różnych modeli krzeseł, ale utrzymanych w podobnej lub identycznej tonacji kolorystycznej. Nadzwyczaj efektownie prezentują się połączenia różnych styli, np. nadszarpniętego zębem czasu vintage z niezwykle modnym minimalizmem.

Pamiętajmy o względach funkcjonalnych

Oczywistym jest, że stoły i krzesła do jadalni muszą być estetyczne i praktyczne. W tym drugim zakresie olbrzymią rolę odgrywają wymiary. Generalnie, zasada jest prosta. Na jedną osobę powinno przypadać minimum 60 cm szerokości i 40 cm głębokości stołu. Tak więc, komfortowy w użytkowaniu mebel dla czteroosobowej rodziny powinien posiadać około 120/80 cm. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku stołów okrągłych. Model o średnicy 90 cm będzie wygodnym miejscem dla czterech osób dorosłych. Z kolei 120 cm zaspokoi wszystkie wnętrzarskie oczekiwania sześcioosobowej rodziny.

Wygodne w użytkowaniu i atrakcyjne wizualnie stoły i krzesła do jadalni stanowią fundament dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Uzupełnione o stylowe dodatki pozwolą podkreślić aranżacyjne zamiłowania wszystkich członków rodziny.

Artykuł powstał we współpracy z https://stolpluskrzesla.pl/c313-stoly-i-krzesla-do-jadalni.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.

Polecamy:

Lampy ogrodowe