Oświetlenie łazienkowe

Aranżujesz łazienkę i zastanawiasz się, jakie oświetlenie wybrać do jej wnętrza? Możliwości jest wiele, jednak warto pamiętać o zasadzie, że górne jednopunktowe oświetlenie nie jest dobrym wyjściem w łazience. Do tego typu przestrzeni lepiej wybierać oświetlenie punktowe montowane w kilku miejscach. Osobne oświetlenie powinno być zarezerwowane dla każdej z poszczególnych stref funkcyjnych w łazience. Dodatkowo można zainstalować małe reflektorki np. w suficie podwieszanym jako ogólne oświetlenia pomieszczenia. Bardzo dobrym pomysłem jest zainstalowanie kinkietów lub świetlówek w pobliżu lustra.

Oświetlenie w łazience jest ważne chociażby dlatego, aby móc dokładnie wykonać codzienne czynności toaletowe. Dodatkowo, dobre światło ogólne przydaje przy sprzątaniu oraz innych czynnościach higienicznych. Według normy do oświetlenia ogólnego łazienki o powierzchni 6 metrów kwadratowych potrzebna jest żarówka o mocy 75 W. W łazience o powierzchni do 10 metrów kwadratowych wystarczą trzy lub cztery oprawy z żarówkami 50 W. A jaki typ oświetlenia wybrać: halogenowe czy LEDowe?

Oświetlenie halogenowe?
Warto zaznaczyć, że halogeny emitują nawet do 70% światła więcej niż tradycyjne żarówki. Dodatkowo ich trwałość wynosi 2000-5000 godzin. Wybierając lampy halogenowe należy zwrócić uwagę nie tylko na ich napięcie, ale też na kąt padania światła. Najpowszechniejszy wariant to 60 stopni, gdzie światło staje się stosunkowo mocno rozproszone. Jest to bardzo istotne w łazience, ponieważ każdy zakamarek wnętrza powinien być równomiernie oświetlony. W sytuacji, gdy chcemy zaakcentować jakiś punkt w łazience można zastosować odbłyśnik, który pozwala uzyskać skoncentrowane oświetlenie punktowe. Zaletą żarówek halogenowych jest stała barwa światła przez cały okres pracy oraz to, że uzyskują one pełną jasność od razy po włączeniu. Wadą jest bardzo duża emisja ciepła, która zwiększa ryzyko poparzenia.

Oświetlenie LEDowe
LEDy, tak jak świetlówki kompaktowe, są energooszczędnymi źródłami światła. Ich główną cechą jest wyjątkowo niskie zużycie energii. Kolejną zaletą jest ich długowieczność - trwałość żarówki LED sięga nawet do 35 lat. Prowadzi nas to jednak do ich wad, czyli ceny. Zdarza się, że jest ona siedmiokrotnie wyższa niż w przypadku żarówek tradycyjnych. Warto zaznaczyć, że poza żarówkami LEDowymi, popularne są też nowoczesne listwy LED. Taśma taka sprawdza się świetnie w miejscach, które są szczególnie narażone na wilgoć. Wystarczy powlec ją grubą warstwą silikonu, aby pozostała odporna na ewentualne zalanie wodą. Do niezaprzeczalnych zalet oświetlenia LEDowego należy możliwość zmiany natężenia światła a nawet ich koloru. Wówczas jest ono zasilane transformatorem i sterowane przy użyciu specjalnego sterownika.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.