Jakie światło wybrać do sypialni - poradnik

Sypialnia to miejsce przeznaczone do odpoczynku i relaksu. Aranżacja wnętrza powinna sprzyjać wyciszeniu, uspokojeniu i odprężeniu po całym dniu. Ważnym elementem wyposażenia sypialni jest odpowiednio zaprojektowany system oświetleniowy. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając światło do sypialni?

Przytulny nastrój w sypialni tworzy przede wszystkim oświetlenie. Oświetlenie sypialni powinno być dostosowane do preferencji użytkowników. To od nas zależy, czy przeznaczamy sypialnię wyłącznie do spania, czy może do innych aktywności, jak czytanie książek, kompletowanie garderoby i romantyczne spotkania. Elementy oświetleniowe powinny nam w tym pomagać.

Jako że sypialnia to miejsce przeznaczone do odpoczynku, należy postarać się o stworzenie w niej przytulnego klimatu. Sprzyja temu oświetlenie o ciepłej barwie światła. Dobrym pomysłem może być także użycie światła rozproszonego. Dzięki temu nadamy sypialni intymnej atmosfery.

W sypialni należy zamontować przede wszystkim główne źródło światła. Jego zadaniem jest równomierne oświetlenie całej przestrzeni w pomieszczeniu. Główne źródło światła to zazwyczaj żyrandol montowany na suficie. Model lampy powinien być dostosowany estetycznie do reszty aranżacji. Dzięki temu zyskujemy dodatkowy akcent stylistyczny w pokoju, który nierzadko jest prawdziwą kropką nad i.

Jeśli jesteśmy miłośnikami czytania przed snem, możemy przeznaczyć w naszej sypialni specjalne miejsce do czytania. Wiele osób preferuje także czytanie w łóżku. Tak czy inaczej, miejsce, w którym oddajemy się lekturze, musi być oświetlone jasnym światłem, dzięki czemu chronimy nasze oczy i zapewniamy oświetlenie sprzyjające czytaniu. Wybierając sposób oświetlenia miejsca do czytania, mamy do wyboru ogromną różnorodność projektów i propozycji. Możemy zdecydować się na lampki nocne, kinkiety, plafony lub eleganckie lampy stojące na podłodze. 

Jeśli posiadamy w sypialni szafę na ubrania lub toaletkę, należy zastosować dla niej specjalne, jasne światło. Idealne będą kierunkowe lampy halogenowe, dzięki którym bez problemu odnajdziemy wybrane elementy garderoby i przygotujemy idealny makijaż. Jaśniejsze światło pełni w tym miejscu jeszcze jedną istotną funkcję. Dzięki niemu możemy zobaczyć naturalne kolory naszych ubrań.

Bardzo praktycznym oświetleniem dodatkowym będzie użycie w sypialni małych lampek nocnych. Lampki mogą być rozmieszczone symetrycznie po oby stronach łóżka, mogą być także zamontowane nad wezgłowiem. Ich światło powinno być skierowane do dołu. Lampki nocne sprzyjają wieczornemu wypoczynkowi podczas czytania książki lub tworzeniu harmonogramu działań na kolejny dzień. 

Bardzo efektownym elementem wyposażenia sypialni jest duża lampa stojąca. Taką lampę stawiamy na podłodze. Za jej pomocą oświetlamy wybraną strefę w pomieszczeniu. Lampy stojące świetnie sprawdzają się na przykład do oświetlenia wygodnego fotela, w którym oddajemy się wieczornej lekturze.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.