Jak urządzić sypialnię idealną?

Sypialnia jest pomieszczeniem w domu, w którym spędzamy najwięcej czasu. To nie tylko miejsce snu, ale i relaksu. To w sypialni odpoczywamy po trudnym dniu. To tutaj udajemy się, gdy pragniemy odrobiny prywatności. Warto, zatem urządzić sypialnię odpowiadającą na nasze potrzeby. O jakich kwestiach należy pomyśleć?

Lokalizacja sypialni
Ponieważ sypialnia ma zapewniać nam spokój i ciszę, trzeba zlokalizować ją w tej części domu, która jest najmniej „ruchliwa”. Jeżeli obok sypialni znajdować się będzie pokój dzieci, w którym non stop odbywają się szalone zabawy, trudno będzie o wyciszenie. Równie istotna jest bliskość toalety i łazienki. Komfortową sytuacją jest sypialnia połączona z własną łazienką, jednak nie każdy może sobie na ten luksus pozwolić.

Komfortowe łóżko
Nie ma ważniejszego mebla w sypialni, niż łóżko. Niektórzy minimaliści ograniczają ilość mebli w sypialni tylko do niego. Urządzając sypialnię należy, zatem wybrać duże, komfortowe łóżko, które zapewni nam odpowiednią ilość miejsca. Kluczową kwestią jest wybór ergonomicznego materaca, który będzie w stanie dopasować się do naszej pozycji w trakcie snu i pozwoli na zdrowy sen. Jeżeli lubimy poczytać w łóżku, warto zastanowić się nad łóżkiem z miękkim, tapicerowanym zagłówkiem, który będzie stanowił wygodne oparcie w trakcie lektury. 

Właściwe oświetlenie
Światło w sypialni odgrywa nieco inną rolę, niż w innych pomieszczeniach. Nie musi być tak jasne, jak np. w kuchni. Oświetlenie w sypialni tworzy jej przytulny nastrój. Jest pomocne również, gdy chcemy uzyskać bardziej romantyczną atmosferę. Dobrym pomysłem są lampki nocne ustawione na stolikach przy łóżku albo montowane do ściany. Jeżeli w sypialni śpią dwie osoby, każda powinna mieć dostęp do własnego źródła światła. 

Strefa relaksu w sypialni
Sypialnia może posłużyć nam za miejsce relaksu, gdy stworzymy w niej odpowiedni kącik z komfortowym fotelem, niewielką sofą, stolikiem kawowym. W strefie relaksu można umieścić również lampę stojącą lub zamontować na ścianach ciekawe kinkiety. Aby miejsce to było przytulne, warto pomyśleć o miękkich poduchach oraz dywanie lub dywanikach na podłodze. Przyda się również puszysty, ciepły koc, którym w chłodniejsze dni będziemy mogli otulić się podczas odpoczynku. Indywidualnego charakteru nada sypialni kilka elementów dekoracyjnych. Jednak nie przesadzajmy z ilością bibelotów. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.