Polecane materace do sypalni - które są najwygodniejsze?

Każdy z nas chce, aby łóżko, w którym śpi było bardzo wygodne. W końcu sen wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie gwarantując nam efektywne funkcjonowanie każdego dnia. Sypialnia to nasz azyl i miejsce odpoczynku. Miło jest obudzić się wyspanym i gotowym do działania. Jeśli nie wysypiamy się we własnej sypialni, to najwyższy czas, żeby zmienić materac na taki, który zagwarantuje nam przyjemny sen. Jak jednak wybrać wygodny materac do spania, na którym będziemy się porządnie wysypiać? Wyjaśniamy po czym poznać, że materac będzie wygodny i jak dobrać materac do swojej wagi, pozycji w jakiej śpimy oraz wielkości łóżka.

Materac służy przede wszystkim temu, aby zapewnić ciału właściwe podparcie w pozycji leżącej. Odpowiednio dobrany zapewnia komfortowy, zdrowy i bezpieczny sen. Warto wiedzieć, że nawet najwyższej jakości sofa, narożnik, czy wersalka nie zapewnią nam takiego poziomu komfortu, ponieważ meble te zwykle są twarde, przeznaczone do eksploatacji w pozycji siedzącej lub do okazjonalnego snu. Użytkownicy mniejszych mieszkań stają przed dylematem planując zakup łóżka. Trudno wówczas o perfekcyjne rozwiązanie przestrzenne i funkcjonalne, warto jednak poświęcić więcej uwagi tej kwestii, ponieważ dobre podparcie ciała podczas snu jest inwestycją w zdrowie. Z tego właśnie względu zalecamy wybór materaca dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Podstawowe parametry
Jeśli leżymy na wznak, kręgosłup przyjmuje kształt lekko wygiętej litery ,,S”, a na boku – linii prostej. Kładąc się na materacu w tej pozycji powinniśmy poczuć odprężenie oraz rozluźnienie mięśni. Warto sprawdzić też grubość, twardość i wkład materaca. Szczególnie godna polecenia jest pianka Bultex, Sensipur, sprężyny kieszonkowe oraz wkład Multipocket. Zweryfikuj również właściwości tkanin, np. czy są antyalergiczne. Lepiej wybrać pokrowiec materaca zdejmowany do prania, co ułatwi utrzymanie go w czystości. Istotny element to stelaż z listew sprężynujących, poprawiający komfortu snu o 30-40%. Pamiętajmy również, że wybrany model powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała.

Twardy vs. miękki
Główna funkcja materaca to odpowiednie podparcie kręgosłupa, dlatego powinien on być dostosowany do wzrostu i wagi ciała użytkownika. Wśród konsumentów panuje stereotypowa opinia, że materac powinien być jak najtwardszy. Podejście te wiąże się jednak z czasami, kiedy stosowano proste sprężyny bonnelowe, trawy morskie i włókno kokosowe, a synonimem trwałości i jakości była właśnie twardość. Obecnie sprawa wygląda jednak inaczej. Otóż to waga człowieka jest wyznacznikiem nośności i jeśli wybierzemy model zbyt twardy to zwyczajnie będziemy się na nim męczyć. Właściwie dobrany materac nie jest zatem ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, lecz idealnie dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa użytkownika. Każdy człowiek posiada inną budowę, dlatego jeśli jest cięższy, materac ma być twardszy, zaś w przypadku osoby lekkiej – bardziej miękki.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.