Rolety - praktyczna dekoracja Twojej sypialni

Rolety spełniają w naszych mieszkaniach niezwykle praktyczną funkcję. Przede wszystkim chronią przed nadmiarem ciepła i promieniowania słonecznego, lecz także pomagają stworzyć określone warunki oświetleniowe. Umiejętnie dobrane rolety mogą być świetnym uzupełnieniem aranżacji dekoracyjnej. Jak wybrać najlepsze rolety do sypialni i jak odnaleźć się w ogromie rodzajów, kolorów i wzorów? Oto praktyczny poradnik.

Podstawowym zadaniem rolet zakładanych w sypialni jest ochrona przed ostrym światłem padającym z zewnątrz oraz zapewnienie intymności i dyskrecji. Ciemność w sypialni sprzyja zasypianiu, pozwala także na odcięcie się od nadmiaru bodźców pochodzących z zewnątrz. 

Kolorystyka rolet używanych w sypialni powinna nawiązywać stylistycznie do reszty aranżacji. W sypialni raczej unikamy jaskrawych, intensywnych i mocno nasyconych barw. Takie kolory powodują bowiem pobudzenie i wzrost aktywności – a w sypialni zależy nam na spokoju i wyciszeniu. Rolety do sypialni powinny mieć prosty kształt i subtelny kolor. Unikajmy neonowych barw i kontrastowych połączeń. 

Świetnym pomysłem na kolor rolet przeznaczonych do sypialni będzie klasyczna i ponadczasowa biel. Białe rolety są niezwykle łagodne i delikatne, a przy tym bardzo eleganckie i ekskluzywne. Ponadto, biel ma również tę zaletę, że jest najbardziej uniwersalnym spośród kolorów. Dzięki temu doskonale sprawdzi się w każdej aranżacji i będzie pasować do najróżniejszych stylów. Biały kolor rolet świetnie pasuje zarówno do białych, plastikowych ram okiennych, jak też do brązowych okien drewnianych. 

Jasne rolety nie zawsze muszą być idealnie białe. Gustowną alternatywą będą także rolety w kolorze kremowym, waniliowym czy pastelowych odcieniach żółtego. 

A co jeśli preferujemy jednak intensywniejsze kolory i lubimy odważne eksperymenty aranżacyjne? Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać rolety w mocniejszym kolorze. Możemy wybrać na przykład soczystą zieleń, intensywny pomarańczy, głęboką czerwień czy królewskie bordo. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy barwa rolet będzie nawiązywała kolorystycznie do innych elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu. W sypialni kluczową rolę spełnia bowiem spójność dopasowania wszystkich elementów aranżacyjnych i dekoracyjnych. 

Oprócz koloru pasującego do reszty aranżacji ważny jest także odpowiedni rodzaj materiału, z którego wykonane są rolety. Najbardziej uniwersalne i wszechstronne są gładkie rolety o jednolitej fakturze. Do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim dobrze wpasują się rolety plisowane lub posiadające wyraźną fakturę. Dzięki temu proste wnętrze otrzyma interesujący akcent w postaci ciekawej rolety. 

Bardzo praktycznym typem rolet do sypialni są rolety dzień/noc. Takie rolety są wyposażone w specjalny mechanizm umożliwiający swobodną regulację stopnia zaciemnienia. Rolety pozostają cały czas naciągnięte, a regulacja zmienia jedynie intensywność zaciemnienia.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.