Jak dobrać rozmiar zasłony?

Zasłony pełnią różne funkcje. Zabezpieczają mieszkanie przed promieniami słonecznymi i nagrzewaniem, zapewniają odpowiedni poziom prywatności, oddzielając nas od sąsiadów, a także stanowią świetny element dekoracyjny. Dzięki zasłonom wnętrze nabiera charakteru i jednocześnie przytulności. Dla wielu osób problematyczne jest jednak oszacowanie rozmiaru zasłon. Jak zrobić to poprawnie?

Zasłony na metry a niestandardowa wysokość pomieszczenia

Wiele osób posiada mieszkania o dość niestandardowej wysokości. W sklepach nie znajdziemy gotowych zasłon, przystosowanych do wysokości 2,60 m albo 1,40 m na poddaszu. Z reguły długość dostępnych modeli oscyluje w granicach 2,20 – 2,40 m. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji są zatem zasłony na metry. Po prostu kupujemy wymarzoną tkaninę – wzorzystą lub gładką, welurową, poliestrową, tiulową, szyfonową, bawełnianą, lnianą lub z aksamitu. Wybór jest tutaj totalnie nieograniczony. Potem zbieramy wymiary naszych okien i oddajemy tkaninę do krawca. Ten stworzy dla nas zasłony na metry, w pełni odpowiadające naszym potrzebom. Na tę metodę decyduje się dzisiaj wiele osób.

Zasłony na metry – jak określić ich wysokość?

Jak zatem wymierzyć zasłony na metry, aby pasowały do wnętrza? Pierwszym istotnym parametrem jest wysokość. Zasłony nie mogą być ani zbyt długie, ani zbyt krótkie. Musisz zdecydować, jaką formę zasłon wybierzesz. Czy chcesz żeby sięgały do podłogi? A może mają się kończyć na parapecie? W zależności od tej decyzji, będziesz dokonywał odpowiednich pomiarów. Co przy tym istotne, wysokość tkaniny szacujemy, biorąc pod uwagę odcinek od połowy żabki do momentu, w którym planujemy zakończenie. Należy dodatkowo uwzględnić kilka centymetrów na zrobienie zakładki u dołu zasłony. Dzięki temu elementowi będzie się lepiej układać.

Zasłony na metry – jak określić ich szerokość?

Z kolei określając szerokość zasłony na metry musisz stwierdzić, czy zasłony mają się marszczyć czy nie. Większość ludzi wybiera wariant z podwójnym marszczeniem. W ten sposób zasłony na metry układają się w eleganckie i efektowne fale. Przy takim układzie musisz wziąć pod uwagę podwójną szerokość zasłon. Jeżeli natomiast zależy Ci, aby fałdy były gęstsze, możesz wziąć nawet trzykrotność albo czterokrotność pierwotnego pomiaru. Dodatkowo należy dołożyć około 10 centymetrów z każdej strony zasłony, które zostaną przeznaczone na wyrównanie i obszycie zasłony na metry. Jeżeli Twoje okno ma zatem 3 metry, na zasłonę z podwójną fałdą będziesz potrzebował 6,20 m.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 539 810 528

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.