Zasłony - dodatek odmieniający wnętrze

Zasłony stanowią fantastyczne uzupełnienie dekoracji okna i wraz z delikatnymi lub ozdobnymi koronkowymi firankami tworzą duet idealny. To nie tylko dekoracyjny, ale również praktyczny dodatek do wystroju wnętrza. Nadaje mu charakteru, a jednocześnie spełnia swoje funkcje użytkowe, stanowiąc skuteczną barierę przed promieniami słonecznymi. Sklepy wnętrzarskie, ale i liczne sklepy internetowe oferują nam dziś cała gamę najróżniejszych zasłon. Czym więc powinniśmy się kierować wybierając zasłony?

 

Tkaniny dekoracyjne potrafią w jednej chili ocieplić pomieszczenie oraz sprawić , że nabierze ono przytulnego charakteru. Wystarczy je zasłonić, aby w pomieszczeniu nastał bardzo klimatyczny półmrok. Materiały królujące w bogatej ofercie zasłon to aksamity, tafty oraz żakardy. Jednak rodzaj tkaniny to nie wszystko. Dobrze dopasowana zasłona z pewnością okaże się pomocna, gdy będziemy chcieli ukryć pewne niedostatki i wady pomieszczenia. Skutecznie również odwróci uwagę od tego co za oknem, jeżeli widok jest nie specjalnie ciekawy.

 

Jeżeli drzemią w nas dusza artysty i twórcy, z zasłonami możemy eksperymentować do woli. Możemy na przykład zestawiać ze sobą tkaniny o zupełnie różnych fakturach, intensywnych, a nawet kontrastowych kolorach, niebanalnych wzorach. Mamy możliwość poupinania ich na różne sposoby. Narzućmy sobie jednak odrobinę samokontroli, aby nie pójść zbytnio w przesadę. Trzymajmy się jednej, podstawowej zasady. Zasłony są elementem aranżacji wnętrza. Muszą w związku z tym pasować do stylistyki pomieszczenia.

 

Styl nowoczesny lubi gładkie i stonowane tkaniny. W mieszkaniu urządzonym w tym stylu możemy jednak poszaleć z fakturami i geometrycznymi wzorami. Do wnętrz klasycznych prawie zawsze pasować będą zasłony z motywami kwiatowymi. W niskim pomieszczeniu powieśmy zasłony w pionowe, cienkie pasy. Dzięki temu zabiegowi sprawimy, że pokój będzie wydawał się wyższy. Jeżeli pomieszczenie nie jest imponujące pod względem rozmiarów, zdecydujmy się na zasłony wykonane z delikatnych tkanych materiałów. Ciężkie story przytłoczą bowiem takie wnętrze. Natomiast doskonale sprawdzą się w przestronnym salonie, powieszone w dużych oknach.

 

Zasłony z reguły są długie. Mogą nawet delikatnie dotykać podłogi. Ze względów praktycznych dobrze jest je skrócić o jeden czy dwa centymetry tak, aby nie zamiatały kurzu z podłogi. Zasłony krótsze są spotykane zdecydowanie rzadziej. Kupujemy je zazwyczaj, gdy np. meble nie pozwalają na powieszenie długich zasłon. Wiele osób woli wtedy jednak zrezygnować z klasycznych zasłon na rzecz innych ciekawych rozwiązań takich, jak rolety rzymskie.

 

Istnieje jedno pomieszczenie w domu, w którym krótkie zasłony sprawdzają się znakomicie i są wręcz wskazane. To pokój dziecięcy. Zmienia się on bardzo często w pole zabaw, a elementy wyposażenia przyjmują rolę fantastycznych sprzętów do zabawy. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, aby pojawiła się w głowie wizja naszych pociech wieszających się na długich zasłonach i odgrywających małpki skaczące na lianach. Nie trudno również wyobrazić sobie, jak długie zasłony zmieniają się w płótno malarskie, na którym nasz mały twórca maluje plakatówkami swoje dzieła. Dla naszych dzieci będzie z pewnością bezpieczniej, gdy w pokoju dziecięcym umieścimy jednak krótkie zasłonki. Sami zaoszczędzimy sobie na pewno stresów i dodatkowej pracy.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.