Kominek opalany drewnem w salonie - czy potrzebujesz pozwolenia?

Jednym z największych marzeń każdego z nas jest posiadanie w domu urokliwego kominka opalanego drewnem. Ten niezwykły element dekoracyjny nadaje każdemu wnętrzu nieprawdopodobny klimat i sprawia, że nasze mieszkanie staje się wyjątkowo przytulne. Któż z nas nie marzy u wypiciu kubka dobrej herbaty i ogrzania stóp ciepłem bijącym od kominka? Kominek opalany drewnem to jedna z najbardziej efektownych ozdób dla naszego domu. O czym trzeba wiedzieć, chcąc zbudować kominek w salonie?

Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, kominek opalany drewnem może spełniać także zadania praktyczne. Urządzenie może być źródłem ciepła, służącym do dogrzewania domu lub ogrzewania go w ciągu okresów przejściowych. Ze względu na konieczność systematycznego dokładania drewna, najlepiej, gdy urządzenie będzie wykorzystywane jako dodatkowe źródło ciepła. W ten sposób unikniemy wychłodzenia domu w przypadku, gdybyśmy zapomnieli dołożyć drewna do kominka. 

Decydując się na wykonanie kominka w domu, na początku należy uzyskać odpowiednie pozwolenie. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy w projekcie architektonicznym budynku uwzględniono przewód kominowy. Zatem nawet jeśli nasz dom posiada przewód kominowy, musimy uzyskać zgodę na budowę kominka opalanego drewnem. Wykonanie kominka w salonie jest traktowane przez prawo budowlane jako przebudowa budynku. Zgodnie z obowiązującą definicją, za przebudowę uważa się każdą pracę budowlaną powodującą zmianę parametrów użytkowych lub technicznych budynku. Każda taka praca musi zostać zgłoszona do właściwego organu architektoniczno-budowlanego.

Gdy podejmujemy decyzję o zbudowaniu w naszym salonie kominka opalanego drewnem, musimy mieć na uwadze kilka naczelnych względów praktycznych. To bardzo ważna kwestia, ponieważ zapewniamy w ten sposób bezpieczeństwo sobie i pozostałym domownikom. 

Po pierwsze, bezpośrednio przed kominkiem zamkniętym musi znajdować się pas posadzki wykonany z materiału niepalnego. Może to być na przykład gres, kamień lub klinkier. Pas materiału niepalnego musi być szeroki na co najmniej 30 cm i o co najmniej 30 cm wystawać poza drzwiczki kominka. W przypadku kominka otwartego, palenisko musi znajdować się co najmniej 60 cm od palnych elementów wyposażenia pomieszczenia.

Podczas spalania drewna, z paleniska często wypadają iskry lub rozżarzone fragmenty. Aby uchronić podłogę przed gorącymi odłamkami, zaleca się ustawienie przed kominkiem specjalnej siatki o gęstych oczkach lub parawanu ze szkła żaroodpornego.

Do opalania kominka znajdującego się wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych nigdy nie używamy węgla! Użycie węgla jest bardzo niebezpieczne: wydobywające się w trakcie spalania opary są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, mogą także prowadzić do zaczadzenia. Do opalania kominka w salonie absolutnie nie używamy też jakichkolwiek płyt ze sklejki i płyt wiórowych. W kominku może być spalane wyłącznie naturalne drewno, niefarbowane i nielakierowane.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.