Optymalne wykorzystanie energii – kotły kondensacyjne.

Sezon grzewczy w pełni. Pewnie wiele z nas zastanawia się, w jaki sposób zmniejszyć rachunki wydawane na ogrzewanie. Wśród sposobów na zaoszczędzenie energii coraz większą popularność zyskuje stosowanie kotłów kondensacyjnych. Czym są takie urządzenia i dlaczego ich instalacja jest opłacalna? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Kotły kondensacyjne, podobnie jak kotły tradycyjne służą do ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W zależności od tego, do czego chcemy używać urządzenia, kotły kondensacyjne dzielą się na jedno- i dwufunkcyjne – pod tym względem w zasadzie nie różnią się więc od kotłów tradycyjnych. Jednakże urządzenia wykorzystujące zjawisko kondensacji są znacznie wydajniejsze w porównaniu ze zwykłymi kotłami. Dlaczego?

Nowoczesne kotły kondensacyjne zalicza się do urządzeń energooszczędnych. Kotły wykorzystujące zjawisko kondensacji są innowacyjną wersją tradycyjnych kotłów zasilanych paliwem olejowym czy gazowym. W tego rodzaju urządzeniach wykorzystywane jest jednak nie tylko ciepło pochodzące z bezpośredniego spalania użytego paliwa, lecz także odzyskiwana jest znaczna ilość energii cieplnej zgromadzonej w spalinach. W kotłach tradycyjnych ta część energii nie jest wykorzystywana, ponieważ spaliny wędrują bezpośrednio do komina. Natomiast kotły kondensacyjne pozwalają na odzyskanie energii zgromadzonej w spalinach dzięki użyciu specjalnych wymienników ciepła. Zasada działania wymiennika polega na schłodzeniu spalin zanim trafią do komina, dzięki czemu następuje zjawisko kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach, a jednocześnie wychwycenie i przekazanie ciepła bezpośrednio do instalacji grzewczej. Różnice w wydajności najlepiej widać w temperaturze usuwanych spalin: trafiające do komina spaliny w tradycyjnych kotłach gazowych i olejowych mają temperaturę około 100 stopni, natomiast w przypadku kotłów kondensacyjnych wartość temperatury wynosi jedynie 45-60 stopni.

Kotły kondensacyjne są znacznie wydajniejsze w porównaniu z kotłami tradycyjnymi, ponieważ użycie tej samej ilości paliwa pozwala na wytworzenie większej ilości energii. Energia powstała w procesie kondensacji może być następnie wykorzystana do ogrzania budynku – natomiast w przypadku kotłów tradycyjnych ta część energii jest bezpowrotnie tracona.

W energooszczędnych kotłach kondensacyjnych stosuje się zamkniętą komorę spalania, dzięki czemu możliwe jest doprowadzanie powietrza bezpośrednio z zewnątrz budynku (przez specjalną rurę). Kotły z zamkniętą komorą spalania są także o wiele bezpieczniejsze dla domowników, ponieważ nie ma możliwości przedostania się spalin do wnętrza domu. Natomiast kotły tradycyjne najczęściej wyposażone są w otwartą komorę spalania, zatem w przypadku urządzeń zasilanych gazem ziemnym konieczne jest wykonanie wentylacji nawiewnej w kotłowni – co zwiększa koszty. Instalacja nawiewna jest konieczna, ponieważ w przypadku takich urządzeń powietrze pobierane jest z wnętrza budynku.

Kotły kondensacyjne wykonane są z bardzo trwałych i wytrzymałych elementów, dlatego jedno urządzenie spokojnie posłuży nam przez wiele lat. Włączenie nowoczesnego kotła kondensacyjnego do domowego systemu grzewczego pozwoli w wyraźny sposób zmniejszyć ilość paliwa koniecznego do ogrzania budynku, a tym samym korzystnie wpłynie na wysokość opłat.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.