5 sposóbów na utrzymanie porządku na strychu

Strych to jedno z tych miejsc w naszym domu, które jest najczęściej pomieszczeniem w którym składujemy wiele różnych rzeczy – najczęściej niepotrzebnych, lub niepotrzebnych w tym momencie. U większości znanych mi osób strych to miejsce pełne kurzu, mocno zagracone, pozastawiane ogromną ilością półek i przeróżnych przedmiotów. Jak zabrać się więc za zadanie bardzo wymagające – a mianowicie jak uporządkować ten chaos? Co może nam w tym pomóc? W tym artykule spróbuje pomóc Wam i na własnym doświadczeniu podpowiedzieć poprzez pięć ogólnych wskazówek jak ułatwić sobie pracę i sprawić by nasz strych stał się miejscem uporządkowanym, dobrze zorganizowanym i przestanie straszyć nas ogromna góra nieskładnych i niepotrzebnych rzeczy. 

Po pierwsze – ostra selekcja

Zabierając się do jakiegokolwiek porządkowania powinniśmy zacząć bezwzględnie od przesegregowania znajdujących się na danej przestrzeni rzeczy. Oczywiście, może nam się wydawać to niezwykle trudne, mozolne, a czasem wręcz niewykonalne. Dlatego przedstawiam tu dwa pytania pomocnicze, które pozwolą Wam (oczywiście wyłącznie pod warunkiem, że będziecie się ich bezwzględnie wręcz trzymać) na możliwie szybką, łatwą i przyjemną selekcje. Próbując zdecydować co zrobić z poszczególnymi rzeczami zadajmy sobie pytania. Po pierwsze: Czy używałam tej rzeczy w ostatnim roku? Po drugie: Czy jest to pamiątka z której nie chcę i nie mogę zrezygnować? A teraz omawiam. Zatrzymajmy tylko rzeczy które przejdą test tych pytań i na przynajmniej jedno z nich uzyskają odpowiedź tak. Na ogół gromadzimy rzeczy bo: takie ładne, przyda się, szkoda wyrzucić. Koniec tego myślenia! Jeśli jakaś rzecz nie była używana przez ostatni rok to na 90% jest to rzecz którą należy bezwzględnie wyrzucić. Wyjątkiem są rzeczy, które są pamiątką. Ale tutaj też trzeba być twardym. Zostawiamy tylko pamiątki, które są niepowtarzalne i znaczą dla nas wiele. Nie potrzebujemy tysiąca laurek od dzieci – wystarczy jedna. 

Po drugie – otwarte regały

Półki i regały na strychu nie powinny mieć drzwiczek – najlepiej gdy będą otwarte co pozwoli nam na szybkie określenie gdzie co jest i większą przejrzystość, możemy wtedy spakować rzeczy w pudła i wiedzieć od razu gdzie co jest. 

Po trzecie – wykorzystaj maksimum przestrzeni

Na strychu najczęściej musimy liczyć się z trudną przestrzenią poprzez wszechobecne spady. W takich pomieszczeniach najlepszym rozwiązaniem są dostosowane półki, podwieszane pudła, wysuwane szuflady i regały, oraz meble zaprojektowane pod te konkretne wymiary. Dość że wykorzystamy dużo więcej przestrzeni to zdecydowanie wszystko będzie lepiej wyglądało. 

Po czwarte - pudła, pudełka i etykiety

Rzecz niezastąpiona w porządkowaniu. Możemy wybrać pudła o praktycznie każdych wymiarach. W stylu jaki nam odpowiada. Etykiety na pudła to idealne rozwiązanie. Zamiast szukać w kilkunastu pudełkach jednej potrzebnej nam właśnie rzeczy wystarczy, że przeczytamy etykiety i wybierzemy odpowiednie pudełko. Używanie pudełek ma jeszcze jedną zaletę: Nawet jeśli braknie nam miejsca na regale to możemy ustawić je na podłodze i dalej będą wyglądały bardzo estetycznie i porządnie. 

Po piąte – haczyki, drążki, magnesy i inne bajery

Porządkując strych musimy być kreatywni a przy tym skoncentrowani, zdeterminowani na naszym celu i szukający rozwiązań. NA strychu niezwykle przydają się wszelkiego rodzaju haczyki (na przykład na ściereczki, narzędzia itp.), drążki – do powieszenia płaszczy na sezon letni, albo przewieszenia dywanów, itd. Kolejnym fajnym rozwiązaniem są tablice magnesowe do których możemy przyczepić na przykład wszelkie śrubki, gwoździe, i inne.

Komentarze:

 

Super rady, na bank nam się przydadzą! Bo co jak co, ale jeżeli chodzi o porządek na strychu, to u nas nie ma o czym rozmawiać, naprawdę, ciężko nam się o niego walczy. Ale może na wiosnę nam się uda to fajnie ogarnąć? W sumie jestem dobrej myśli!

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.