Długi i wąski przedpokój – jak go optycznie powiększyć?

Czasami zdarza się, że w mieszkaniu nie ma wystarczającej ilości miejsca na duży przedpokój. Jest to problem najczęściej występujący w blokach czy niewielkich domkach jednorodzinnych. Istnieją jednak sposoby na aranżację małej powierzchni i wykorzystanie potencjału wąskiego pomieszczenia. Poznaj proste sposoby na optyczne powiększenie przedpokoju.

Biel powiększa przestrzeń

Biały kolor na ścianach rozjaśni ciasne pomieszczenie i optycznie je powiększy. Minusem jest jednak, że ściany nieco szybciej mogą się zabrudzić. Jeśli jednak zdecydujesz się na ciemniejszy kolor na ścianach, nie rezygnuj z bieli sufitu. Malując sufit na biało, zostaw również biały pasek, przy splocie ściany ze stropem.

Meble do wąskiego przedpokoju

Wiedząc, że Twój przedpokój niewiele pomieści, musisz wybrać tylko niezbędne akcesoria i meble do przedpokoju. Niezbędny będzie wieszak na kurtki i parasole. Ergonomicznym wyborem będzie także niewielka szafa, najlepiej skrojona na miarę i pod zabudowę. Pomieścisz w niej ubrania, akcesoria i obuwie. Szafa jest o tyle ważna, że w małym przedpokoju rzucone luzem buty zastawią przejście i wprowadzą wrażenie chaosu. Bardzo ważną kwestią na małych metrażach jest dbanie o ład i porządek.

Lustrzane triki

Sposób z lustrem jest stary jak świat. Powieś duże, podłużne lustro na ścianie, a przestrzeń na pewno optycznie się powiększy. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest lustro na całej powierzchni ściany, które jednocześnie służy jako szafa. To wręcz idealne rozwiązanie dla niewielkiego przedpokoju – jeden mebel pełni dwie funkcje naraz.

Zapewne słyszałeś także o najnowszym trendzie polegającym na stawianiu luster przy ścianie, bez dodatkowego mocowania. To rozwiązanie jest jednak dedykowane do przedpokoju, który ma większy metraż.

Zabawa światłem

W przypadku, kiedy przedpokój nie ma dostępu do światła naturalnego, przede wszystkim wybierz żarówkę o ciepłej barwie światła. Żółte światło sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne. Oświetlenie możesz wykorzystać na wiele sposobów. Możesz doświetlić punktowymi żarówkami lustro, przy którym poprawiasz makijaż, albo wyeksponować designerskie meble do przedpokoju. Jeśli jesteś na etapie urządzania mieszkania, rozważ zakup mebli lakierowanych, które wraz z lustrami dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń (lakierowane meble odbijają światło).

Małe meble wielofunkcyjne

W wąskim pomieszczeniu świetnie sprawdzi się ławka ze skrzynią i ozdobną poduszką. Na ławce będzie można usiąść przy zakładaniu butów, a schowek pod spodem posłuży za sezonową szafkę na buty.Taka mała ławka doda pomieszczeniu charakteru, a wcale nie zajmie wiele miejsca.

Obok możesz ustawić płaski wieszak przymocowany do ściany.

Kolorowa podłoga

Zadbaj o kontrast pomiędzy ścianami a podłogą. Możesz zaszaleć z dywanem. Jaskrawe kolory ożywią pomieszczenie, a wzór w pasy optycznie poszerzy przestrzeń. Jeśli to możliwe, niech panele podłogowe będą takie same w przedpokoju, jak i w sąsiadującym pomieszczeniu. Ten sam wzór spowoduje optyczne powiększenie niewielkiego przedpokoju.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.