Drapak – (nie)zbędnik pośród kociego wyposażenia

Czy drapak można zaliczyć do wyposażenia kota, które jest mu niezbędne? Tak naprawdę zależy to od charakteru kota i jego przyzwyczajeń, stylu „bycia”. Kot, który większość swojego czasu spędza na dworze, ma sporo naturalnych elementów, o które może się rozciągać i drapać pazurki. W domu jednak właściciele wolą, by ich meble nie zostały zniszczone, dlatego decydują się na kupno drapaka. Który i w jakich okolicznościach będzie najlepszy dla naszego mruczka?

Do małych mieszkań i dla jednego kociaka

Największą zagwozdkę mają właściciele niewielkich mieszkań, w których musi się zmieścić kilka naprawdę niezbędnych elementów dla kociaka. Legowisko, kuweta, miski na pokarm i wodę, to minimum z minimum. Kot w mieszkaniu ma raczej niewiele okazji do przebywania na dworze, co najwyżej właściciele mogą wygospodarować czas na krótki spacer. Z tego względu dobrze jest zapewnić drapak, by sprawić przyjemność kotu, zadbać o niego, ale również uchronić meble przed zniszczeniami.

Do wyboru są drapaki pionowe i poziome. Najlepiej, by kot miał dostęp do obydwu, bo nie zawsze drapie tylko w pionie i nie zawsze ma chęć na wspinanie się. Takie najprostsze konstrukcje nie są wielkich rozmiarów, więc z powodzeniem mogą stanąć w małym mieszkaniu. W przypadku drapaków pionowych trzeba mieć jednak na uwadze, że kot powinien móc rozciągnąć na nich całe ciało, dlatego zaleca się wybór konstrukcji o wysokości nie mniejszej niż 100 cm.

W dużych mieszkaniach i domach, dla kilku kotów

W znacznie większych mieszkaniach, apartamentach czy nawet domach, z powodzeniem możemy zafundować naszym kotom rozbudowane drapaki, jak i nawet kilka konstrukcji, jeśli jesteśmy szczęśliwymi opiekunami kilku kociaków. Najlepiej ustawić drapaki w każdym pokoju, bo koty lubią się przemieszczać i zaglądać w każdy kąt. Gdy z jakiegoś powodu nie ma takiej możliwości, należy wybrać pomieszczenie, w którym koty najczęściej przebywają.

Jeden kot nie potrzebuje nad wyraz rozbudowanej konstrukcji, o ile nie jest miłośnikiem aż tak skomplikowanych zabaw. Przy kilku kotach warto pomyśleć o fantazyjnych i wielopiętrowych oraz wieloelementowych konstrukcjach, by każdy kociak mógł odnaleźć się w nich. Mruczki lubią oznaczać swoje terytorium, stąd jeden prosty drapak dla kilku, może się zwyczajnie nie sprawdzić.

Jakość i wykonanie

Drapaki powinni być przede wszystkim stabilne. Doskonale sprawdzają się te, które mają podpórki rozstawione w trzech kątach, na kształt trójkąta równoległobocznego. Przy podstawie i piętrze wystarczy jedna podpórka, ale przy większej liczbie pięter i większym stopniu skomplikowania drapaka, podpórek musi być znacznie więcej, przewidzianych na każde piętro.

Drapaki mogą mieć gdzieniegdzie umiejscowione budki, które posłużą za legowiska i kociaki będą mogły w nich odpoczywać. Oczywiście liczy się wysoka jakość wykonania i zastosowanie ciasno owiniętego sznurka, dzięki któremu koty będą mogły maksymalnie wbijać i rozszerzać pazurki, ale nie będą miały problemów z ich wyciągnięciem.

Walory praktyczne

Możemy zaobserwować, że każdy kociak przeciąga się po przebudzeniu. To samo będzie robił na drapaku, stąd nie jest to dla niego tylko zabawka i urozmaicenie wolnego czasu. Na poduszeczkach łap koty mają gruczoły, przez które wydzielane są feromony. W ten sposób kociaki oznaczają swoje terytorium. Na drapaku mogą się wyżyć i zadbać tak naprawdę o swoje naturalne potrzeby. Właściciele zyskują na meblach, które przestają być regularnie niszczone i drapane.

Kota trzeba przyzwyczaić do drapaka, niekiedy zachęcić go, ale to możliwe! Wystarczy wybrać drapak posiadający ruchome elementy, które kociak potraktuje jak zabawki. Można w domkach czy na kolejnych piętrach i podestach umieścić myszki, które piszczą podczas ich naciśnięcia. Im wyżej takie akcesoria zostaną zamieszczone, tym lepiej, bo kot będzie zmuszony wspiąć się i tym samym lepiej pozna całą konstrukcję, najpewniej zostając zachęconym do korzystania z niej.

Drapak dobrze jest ustawić niedaleko mebli, które kot najbardziej lubił traktować swoimi pazurkami. Dodatkowym sposobem na zachęcenie do drapaka, a zniechęcenie do niszczenia mebli, jest kocimiętka zastosowana na owiniętym sznurkiem drapaku, na meblach zaś spryskanie sprayem odstraszającym. Poznajmy potrzeby kota i na tej podstawie znajdźmy dla niego drapak idealny.

Więcej informacji o produktach niezbędnych dla kota znajdziemy pod adresem https://sklepzoologic.pl/3-koty.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.