Porcelanowa zastawa stołowa jako eleganckie i uniwersalne rozwiązanie do gastronomii

Porcelana jest rodzajem białej ceramiki wynalezionej w Chinach. Cechuje się bardzo wysoką estetyką i niską wchłanialnością zapachów, dzięki czemu nie przesiąka zapachem, smakiem i kolorem potraw. Nawet po wielu latach użytkowania pozostanie tak biała, jak nowa, a serwowane potrawy nie zmieniają smaku. Sprawdzi się zarówno w formie zastawy „od święta”, jak i na co dzień.

Porcelana jest rodzajem białej ceramiki wynalezionej w Chinach. Cechuje się bardzo wysoką estetyką i niską wchłanialnością zapachów, dzięki czemu nie przesiąka zapachem, smakiem i kolorem potraw. Nawet po wielu latach użytkowania pozostanie tak biała, jak nowa, a serwowane potrawy nie zmieniają smaku. Sprawdzi się zarówno w formie zastawy „od święta”, jak i na co dzień. 

Jak rozpoznać porcelanę dobrej jakości? 

Porcelana powstaje na skutek wypalania mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem w bardzo wysokich temperaturach. Już w średniowieczu stała bardzo pożądanym rodzajem ceramiki, szybko zyskując miano „białego złota”. Do dziś kojarzy się z luksusem, zamożnością i stylem. Nie mogła nie doczekać się podrobionych wersji; szukając naczyń porcelanowych, łatwo natrafić na materiały porcelanopodobne. Są to porcelit czy fajans, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak ich pierwowzór, ale różnią się jakością. Porcelana jest śnieżnobiała; jej szarawe „wersje” już będą świadczyć o niskiej jakości. Co więcej, to cienki (a przy tym wytrzymały) materiał, który przepuszcza światło. Fajans pokryty jest nieprzezroczystym szkliwem, który to uniemożliwia. Prawdziwą porcelanę o wysokiej jakości rozpoznamy także po jej dźwięku; delikatne uderzenie np. widelcem będzie skutkowało wysokim dźwiękiem. Fajans zabrzmi niżej i głucho. 

Porcelana dobra nie tylko od święta

Ze względu na to, że dobrej jakości naczynia porcelanowe wiązały się dawniej z wysoką ceną, używaliśmy ich tylko na specjalne okazje. Wyjmowanie „specjalnej zastawy” na wigilię czy wyjątkowe spotkanie rodzinne stało się poniekąd tradycją. Ma to swój urok, jednak nie jest już dziś absolutnie konieczne. Cena zastaw porcelanowych jest już dużo bardziej przystępna, każdy może zaopatrzyć się w prawdziwy zestaw. Nie musimy też martwić się o to, że częste używanie porcelany wpłynie na jej wygląd. Dobra jakościowo zastawa stołowa jest odporna na zarysowania i nie pochłania kolorów potraw. Nawet poplamienie jej atramentem nie sprawi, że pozostanie zabrudzona (czym również różni się od fajansu). Wysokiej jakości porcelanę można również myć w zmywarce, chyba że posiada dodatki prawdziwego złota; wówczas warto jednak myć ją ręcznie. Nadaje się także do podgrzewania potraw w mikrofalówce.

Porcelanowa zastawa stołowa dla każdego

Znajdziemy dziś naprawdę wiele różnych kompletów porcelanowych. Ilość zdobień ogranicza tylko nasza wyobraźnia; to ręcznie malowane kwiaty, obwódki z prawdziwego złota, wiele wyjątkowych faktur czy uniwersalne zestawy o bardzo prostym designie. 

Zarówno wersje bogato zdobione, jak i proste, białe, doskonale sprawdzą się w każdym domu, sprawiając, że wszystkie dania nabiorą wdzięku i będą się prezentować wyjątkowo elegancko. Zdecydowanie się na pełen serwis porcelanowy sprawi, że cały stół będzie wyglądał stylowo, a najzwyklejszy posiłek stanie się przeżyciem.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 539 810 528

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.