Symbolika i znaczenie kwiatów

Jeśli interesujemy się kwiatami, jeśli pragniemy mieć ich wiele we własnym domowym wnętrzu to wspaniale, bowiem kwiaty (jeśli są dobrze dobrane i właściwie zadbane) nadają wnętrzu łagodnego charakteru, przytulności, zdobią je, a jeśli dodatkowo pięknie pachną to jest to tylko kolejny plus. Prawda jest jednak taka, że kwiaty oraz ich kolory mają określoną symbolikę, znaczenie. Tylko dla przykładu bez oznacza szczęście, lilia niewinność, konwalia zgodę, tulipan radość, a popularne w domowych wnętrzach anturium.... egoizm! I tak można by jeszcze bardzo długo wymieniać. Należy jednak wspomnieć tu o kwiatach chyba najbardziej znanych i bogatych w różną symbolikę czyli o różach. Co innego oznacza biała różna jeszcze w pąku, bo oznacza "za wcześnie na miłość", a co innego biała róża w pełnym rozkwicie, co znaczy, że osoba obdarowująca nas nią jest warta naszego uczucia. Inne znaczenie mają również róże czerwone i żółte.

Być może nie każdy o tym wie, ale każdy znak zodiaku ma przypisany swój własny kwiat. Ważne jest także samo znaczenie kolorów. Biały kwiat to niewinność, wdzięk, bezpieczeństwo, żółty to przede wszystkim energia i optymizm, pomarańczowy kojarzy się z ciepłem, zabawą, humorem, czerwony to rzecz jasna miłość, ale również pożądanie, namiętność, pasja, zielony nie tylko w przypadku kwiatów zaś oznacza spokój, harmonię, wyciszenie. Wszystkie te informacje (a to tylko niewielka garstka wiedzy na temat symboliki i znaczenia kwiatów) są bardzo ciekawe, ale zapewne ciężko będzie nam to wszystko zapamiętać i kierować się tym podczas każdorazowego wyboru kwiatów do domu. Czym zatem powinniśmy się kierować?

Przede wszystkim należy wiedzieć o tym, jakie kwiaty przypisane są do określonej pory roku. I tak przykładowo Syringa najlepiej utrzyma się nam jeśli będzie zakupiona w czasie wiosny, Helianthus latem, Gloriosa jesienią, a Cymbidium zimą. Warto pamiętać o tym, że kwiaty kupowane o porze roku, która jest dla nich właściwa (choć teraz można o każdej porze roku dostać wszelkie gatunki kwiatów) będą bardziej trwałe, lepiej będą rosnąć i oczywiście będą tańsze - podobnie jest z owocami (jabłka czy banany zakupione zimą są o wiele droższe niż w czasie lata).

Komentarze:

 

Komentarz

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Wsparcie portalu

elektryk

Partner portalu

lampy ogrodowe

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.