Farba tablicowa – gdzie ją wykorzystać? Dawka modnych inspiracji

​Farba suchościeralne, czyli tzw. farby tablicowe, szturmem wdarły się do branży wnętrzarskiej. Wbrew bowiem pozorom są to rozwiązania niezwykle uniwersalne, które można wykorzystać na wiele ciekawych sposobów. Jak je stosować, by stanowiły ozdobę wnętrza. Gdzie farba tablicowa sprawdzi się najlepiej?

Cechy charakterystyczne farb tablicowych

Urządzanie wnętrz daje wiele frajdy, jednak jest wymagającym zadaniem. Pamiętać należy bowiem o wielu kwestiach. Jedną z nich jest wybór odpowiednich farb do malowania pomieszczeń. Dziesiątki różnych typów i tysiące kolorów wcale nie ułatwiają zadania. Obecnie dużą popularnością cieszy się farba tablicowa. Czym różni się ona od klasycznych rozwiązań?

Po wyschnięciu produkt tworzy na ścianie matową lub półmatową (w zależności od wybranego efektu) powłokę, która zyskuje właściwości szkolnej tablicy. W efekcie jest odporna na ścieranie i szorowanie na mokro oraz można ją wielokrotnie zapisywać kredą. Pozwala to na tworzenie rysunków, notatek, list zakupowych czy też kalendarzy.

Tablicówka to praktyczne rozwiązanie, które prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Dzięki swojej wodoodporności może być wykorzystywana w miejscach narażonych na wilgoć i zachlapanie. Co ważne, jest dostępna w różnych kolorach. Można ją z łatwością dopasować do wystroju wnętrza.

Jak stosować farbę suchościeralną? Modne inspiracje

Bez wątpienia najchętniej wybieranym wariantem jest farba tablicowa w kolorze czarnym. To popularne rozwiązanie zwłaszcza w kuchniach urządzonych w stylu loftowym i industrialnym. Czarna tablicowa ściana kuchenna nie tylko efektownie wygląda, ale również może stać się domowym centrum komunikacji. Można bowiem na niej zapisywać listy zakupowe, przepisy oraz wiadomości dla domowników.

Co ważne, tablicówką można pokryć nie tylko ścianę, ale także inne powierzchnie, takie jak drzwi lodówki czy też fronty szafek kuchennych. W kuchni bardzo ciekawie prezentują się również pokryte tą emulsją doniczki lub słoiki. Można je podpisać i zadbać w ten sposób o dobrą organizację przestrzeni.

Czarna farba tablicowa sprawdzi się również w minimalistycznym gabinecie, salonie lub hallu. Natomiast w pokoju dziecięcym zamiast ciemnej barwy lepiej wybrać jaśniejszy kolor. Jednym z popularniejszych odcieni jest szary. Dobrze widać na nim inne kolory, co zachęca dzieci do puszczania wodzy fantazji. Barwa ta jest również na tyle uniwersalna, że z łatwością można ją dostosować do wystroju pokoju dziecięcego.

Farba tablicowa – jak ją prawidłowo aplikować?

Chociaż nanoszenie tablicówki na powierzchnię nie jest trudne, zadanie to warto powierzyć specjaliście. Emulsja ta zaliczana jest bowiem do produktów rozpuszczalnikowych, przez co podczas jej aplikacji w pomieszczeniu mogą unosić się substancje toksyczne dla zdrowia. Żeby zadbać o bezpieczeństwo, w malowanym wnętrzu powinna znajdować się tylko osoba nanosząca farbę. Co więcej, musi ona założyć specjalistyczną maskę, która ochroni organizm przed wdychaniem toksyn.

Po aplikacji farby pomieszczenie powinno być wyłączone z użytku przez 48 godzin. Po upływie tego czasu emulsja nie wydziela szkodliwych substancji. Można więc z powodzeniem rozpocząć użytkowanie wnętrza. Przed tym jednak zaleca się jego dobre wywietrzenie. To właśnie dlatego farba tablicowa powinna być nanoszona wiosną lub latem, kiedy są ku temu lepsze warunki.

Podobnie jak w przypadku innych farb, także przed aplikacją tablicówki zaleca się odpowiednie przygotowanie podłoża. Mowa tu o usunięciu z niego wszelkich nierówności, odpyleniu powierzchni i jej zagruntowaniu.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.