Nowoczesne mieszkanie w kamienicy

KamienicaStare budynki wracają do łask. Coraz więcej eleganckich hoteli powstaje w dawnych fabrykach, czy młynach. W dużych miastach masowo odnawiane są kamienice, a duże budowle z historią przerabiane są na centra handlowe, sale widowiskowe, czy kluby muzyczne.

W tym artykule skupię się na przywracaniu do pełni życia kamienic.

Kamienica nie jedno ma imię

Jeszcze przed kilku laty kamienice wielu osobom kojarzyły się z wilgocią, szarością i nieciekawym towarzystwem. Dziś w wielu starych dzielnicach dużych miast budynki z początków dwudziestego wieku odzyskują dawny blask. Efekty renowacji widać już na zewnątrz. Wszystkie szczegóły elewacji są pieczołowicie odnawiane pod czujnym okiem konserwatorów zabytków. Wewnątrz budynku inwestorzy i architekci mogą już popuścić wodze fantazji, bo nie ma tak ścisłych regulacji odnośnie zachowania ich pierwotnego wyglądu. Zdarza się oczywiście, że budynek jest w pełni przywracany do stanu sprzed lat. Częściej jednak wnętrze przechodzi rewolucję. Klatki schodowe poza stylowymi  schodami są wyposażane w windy. Mieszkania natomiast mają zmieniony układ pomieszczeń tak, aby lepiej odpowiadały obecnym potrzebom mieszkańców. Szare niegdyś podwórka zamieniają się w kolorowe place zabaw lub zielone ogródki, gdzie można odpocząć os zgiełku ulicy.

Nowe oblicze mieszkania w kamienicy

Dziś w kamienicach najczęściej spotyka się niewielkie kawalerki oraz lokum 2- lub 3- pokojowe. Przechodni układ pomieszczeń odszedł do lamusa. Teraz sypialnie mają osobne wejścia z korytarza, a kuchnie często umieszczone w formie aneksu kuchennego. W kamienicach dzięki dużej wysokości pomieszczeń nawet na małym metrażu da się wiele zmieścić. W optymalnym wykorzystaniu przestrzeni pomogą szafy w zabudowie sięgające sufitu, a także antresole,  które mogą pełnić rolę sypialni. Duże powierzchnie ścian dają możliwość tworzenia ciekawych aranżacji. Po wyrównaniu gładzią można je pomalować lub przykleić tapetę. Można też skuć tynk do gołych cegieł i w ten sposób uzyskać, bardzo ciekawy efekt. Wykańczając łazienkę trzeba pamiętać o użyciu odpowiednich materiałów np. gładzi – więcej na ten temat znajdziesz tutaj -  i farb o większej odporności na wilgoć.

Komentarze:

 

Komentarz

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Wsparcie portalu

elektryk

Partner portalu

lampy ogrodowe

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.