Czy jest mi potrzebny architekt wnętrz?

Wiele osób, które planują urządzanie nowego mieszkania lub domu zadaje sobie to pytanie. Czy potrzebuję pomocy w wykańczaniu mojego "M"? Przecież jeszcze parę dekad temu nikt nawet nie miał takiego dylematu. Wyczekane mieszkania urządzało się samemu i tym, co było akurat dostępne na rynku. A było tego niewiele, więc i trudne wybory materiałów wykończeniowych nie były udziałem pokolenia naszych dziadków i rodziców.

Inaczej sytuacja przedstawia się dzisiaj. Oferta rynkowa jest tak szeroka, że większość osób, które nie zajmują się na co dzień architekturą wnętrz, ma problem w podjęciu decyzji przy wyborze kolorów, płytek, podłóg czy tapet.

Między innymi dlatego, coraz więcej z nas decyduje się na projekty wnętrz sporządzone przez profesjonalistów. Tworzeniem tych projektów zajmuje się nikt inny, tylko tytułowy architekt wnętrz. Najlepiej, aby był sprawdzony i z dużym doświadczeniem. Warto przed wyborem popytać znajomych lub zadać pytanie w mediach społecznościowych. Prawdopodobnie ktoś z naszych bliskich korzystał już z usług pracowni projektowej i może kogoś polecić. Można też poszukać w internecie architekta z dobrymi opiniami.

Czego możemy oczekiwać jeśli postanowimy powierzyć projekt naszego mieszkania, czy domu specjaliście?

Na początku zostaniemy szczegółowo wypytani o to, co nam się podoba, a co zdecydowanie nie, jak wygląda nasz dzień i jak spędzamy czas w domu. Warto przemyśleć sobie zawczasu te tematy, zebrać wycinki lub zdjęcia rozwiązań, które nam się podobają. Będzie to dużą pomocą dla projektanta. Dobrze też zastanowić się nad tym, co nam przeszkadza, a co się sprawdza w miejscu, w którym obecnie mieszkamy. W procesie tworzenia nowego miejsca do życia warto korzystać z już posiadanych doświadczeń, żeby uniknąć popełnienia błędów.

Architekt wnętrz przeanalizuje nasze wytyczne, weźmie pod uwagę nasze potrzeby i upodobania oraz styl życia. W oparciu o te wszystkie informacje stworzy projekt koncepcyjny. Najprawdopodobniej będzie on przedstawiony w formie rzutów i wizualizacji, i będzie miał kilka wersji. Spośród nich będziemy mogli dokonać wyboru najtrafniejszego, według nas, wariantu. Czasami koncepcja, która będzie dalej szczegółowo opracowywana, składa się z połączenia elementów kilku różnych propozycji.

Gdy już mamy wybraną wersję, projektant dopracowuje ją i tworzy projekt wykonawczy.

Co się na niego składa?

Dla przykładu: klienci warszawskiej pracowni Projekt MIMO otrzymują, w ramach projektu wykonawczego, szczegółowo rozrysowane rzuty i widoki wnętrz, detale łazienek i kuchni, oraz wszystkich mebli i zabudów wykonywanych na wymiar. Oprócz tego rolą projektanta jest przedstawienie klientowi propozycji wszystkich elementów i materiałów wykończeniowych, dobór oświetlenia, tkanin, tapet oraz mebli. Często możemy również liczyć na pomoc w dobraniu grafik, lub obrazów, czy innych dzieł sztuki, które dopełnią wizję naszego nowego lokum. Także przeróżne dodatki, jak szkło użytkowe, rośliny itp mogą zostać zaproponowane przez architekta. Jeśli pójdziemy za jego wskazówkami, z pewnością nasze wnętrze, skomponowane ze smakiem, będzie cieszyć oko, natomiast unikniemy zagracenia, czy męczącego przesytu.

W przypadku omawianego wyżej, kompleksowego projektu wnętrza, szczerze polecamy również zlecenie architektowi nadzorów autorskich. Polegają na tym, że to on, a nie my, dogląda ekipy i wykonawców. Dba o realizowanie prac ściśle w zgodzie z projektem, oraz o terminowe oddawanie kolejnych etapów robót. Oprócz tego, jeśli w trakcie prac pojawią się jakieś nieprzewidziane okoliczności, projektant szybko znajdzie wyjście i rozwiązanie. Ma już przecież niejedną taką budowę na koncie i nic go już nie dziwi. Warto zatem zainwestować w jego pomoc, żeby zaoszczędzić sobie czasu i nerwów. Zatrudnienie człowieka, który się na tym zna jest wydatkiem, to prawda. Ale jest to wydatek, który się po wielokroć opłaca. Zamiast stresować się całym procesem, będziemy mogli przyjść "na gotowe" i cieszyć się efektem końcowym.

Komentarze:

 

My się sporo zastanawialiśmy czy warto. Jest to jakiś, nie zawsze mały, wydatek. No ale jak patrzymy na efekty, to powiem tyle – warto i to bez dwóch zdań. Sami byśmy czegoś takiego nigdy nie zaprojektowali!

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.