Industrialny dom - parę głównych zasad stylu loft

​W rankingu najpopularniejszych typów aranżacji wnętrz domowego użytku w pierwszej trójce znajduje się od dawien dawna styl industrialny. Co drugi lokator szykujący się do przeprowadzki decyduje się stworzyć klasyczny loft, jednak przy tego typu projektach designerskich koniecznie trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ łatwo przesadzić z niepotrzebnymi dodatkami i doprowadzić do zagracenia wolnej przestrzeni, co ewidentnie zakłóca najważniejszą cechę tradycyjnego loftu, a więc minimalizm w doborze akcesoriów dekoracyjnych i zachowanie jak największej przestronności.

Klimatycznie czy surowo?

Od zawsze tradycyjny industrializm budził tyle samo zachwytu ile odczuć mieszanych, bowiem dla jednych to przejaw dobrego gustu, klasy i zmysłu designerskiego, a dla drugich wręcz odwrotnie- brak pomysłu na to, jak przytulnie urządzić cztery domowe kąty. Oczywiście wszystko stanowi kwestię indywidualnych upodobań i osobnych preferencji, jednak trzeba przyznać, że akurat w aranżowaniu pomieszczeń typu loft można przekroczyć wąską granicę między wyszukanym i nietuzinkowym stylem a nieestetycznym misz-maszem,  w którym pełno zbędnych dodatków. Industrialna przestrzeń musi być oparta o wystrój jak z dawnych fabryk- brak zasłon, firan, dywanów. Specjalnie odsłaniane są przewody, rury, czy grzejniki. W sklepach typu BoConcept z Gdyni można znaleźć mnóstwo designerskich i niepospolitych elementów meblowych, do jakich zalicza się między innymi druciane lampy, stoliki na kutych nogach, stalowe kwietniki czy celowo postarzane lustra, szafy bądź stoły. Wnętrze w loftowym stylu jest „nastrojowe”, ale minimalistyczne, przy czym ten minimalizm wiąże się z funkcjonalnością i praktycznością. Nie ma tam czegoś, co jest zbędne i nie pełni żadnej roli, a ozdoby są bardzo powściągliwe i z pewnością dlatego często pada określenie, że industrialne pomieszczenia nie są ciepłe.

Pierwsze aranżacje

Styl loftowy pojawił się w latach pięćdziesiątych minionego wieku w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie trwał okres wielkiej recesji, co przełożyło się na upadek licznych prężnie do tej pory działających fabryk i przedsiębiorstw. W konsekwencji pozostało mnóstwo dawnych hal produkcyjnych, magazynów, przestronnych pustostanów. Początkowo uznawano, że szpecą one rozbudowane centra metropolii, ale z czasem w ich surowości i swego rodzaju „brzydocie” zaczęto dostrzegać atuty wizualne. Z roku na rok przybywało miłośników potężnych, pustych powierzchni, w których nie brakowało miejsca i światła. To sprawiło, że masowo decydowano się na odtworzenie przemysłowego charakteru dawnych fabryk we wnętrzach mieszkalnych. Nie da się ukryć, że wiele dobrego w kierunku rozpowszechnienia stylu loftowego uczynili znani artyści tacy jak między innymi Andy Warhol. W Polsce natomiast industrialna rewolucja mieszkaniowa zrodziła się wraz z początkiem lat dziewięćdziesiątych i patrząc na popularność dodatków ze sklepów typu BoConcept z Gdyni, śmiało można pokusić się o stwierdzenie, iż trwa po dziś dzień.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.