Ładowarki teleskopowe vs. podnośniki teleskopowe – czym się różnią?

Ładowarki teleskopowe oraz podesty teleskopowe na pierwszy rzut oka wyglądają na podobne maszyny. Różnic jest jednak znacznie więcej niż mogłoby się wydawać. Warto zapoznać się z nimi, aby podczas tworzenia parku maszynowego, niczego nam nie zabrakło.

Podstawowa różnica

Chociaż układ ramienia i sposób osiągania odpowiedniego wysięgu są zbliżone i opierają się na układzie hydraulicznym, układzie łańcuchów i lin, to podstawowe przeznaczenie tych maszyn jest różne.  Zwyżki teleskopowe to rodzaj podnośników koszowych, które służą do podnoszenia ludzi. Natomiast ładowarki teleskopowe ze swoim podstawowym wyposażeniem z założenia podnoszą ładunki. Jednak są to maszyny uniwersalne.

Podnośniki teleskopowe – ponadprzeciętny zasięg

Podnośniki teleskopowe to maszyny, których zasięg wyjątkowo sprzyja pracom na znacznych wysokościach. W zależności od napędu zwyżki te nadają się do pracy w trudno dostępnych miejscach (zasilanie elektryczne), jak i na nierównym, nieutwardzonym terenie (zasilanie spalinowe).

Ładowarki teleskopowe - uniwersalność

Ładowarki teleskopowe są typem maszyn znacznie bardziej uniwersalnych. Dzięki dodatkowemu osprzętowi mogą pełnić wiele funkcji – wystarczy zamontować hak, łyżkę lub platformę roboczą, aby urządzenie zmieniło się w cały park maszynowy. Ponadto, aby móc pracować na ładowarce teleskopowej wymagane są w Polsce jedynie uprawnienia UDT 1WJO, mimo że maszyna może pełnić dodatkowo funkcję dźwigu czy podnośnika koszowego. Jeśli szukamy kombinacji maksymalnej wysokości z optymalnym zasięgiem, nasz wybór powinien paść właśnie na ładowarki, najlepiej od sprawdzonych producentów.

Maszyny z najwyższej półki posiada Riwal - https://www.riwal.com/poland/pl-pl/wynajem/flota/ladowarki-teleskopowe Są to ładowarki teleskopowe na wynajem, takich producentów jak: JGL Industries, Manitou oraz ładowarki obrotowe marki Magni. Wielką zaletą najlepszych jakościowo maszyn jest napęd 4x4 oraz specjalny tryb poruszania się tzw. krabem. Dzięki temu ładowarki z łatwością pokonują najtrudniejsze przeszkody i mogą efektywnie pracować na grząskim terenie.

Zaczynając dużą inwestycję, wybór odpowiednich maszyn jest kwestią priorytetową. Warto przeanalizować dokładnie nasze potrzeby, aby planowane prace poszły zgodnie z oczekiwaniami.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 539 810 528

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.