Trendy projektowe 2020

Rok 2020 zapamiętamy jako wyjątkowy ze względu na panującą pandemię Covid 19. Sytuacja, jaka ma obecnie miejsce ma też znaczny wpływ na wybór inwestorów zainteresowanych budową własnego domu. Niepewna przyszłość spowoduje, że część osób odłoży plany budowy domu na przyszłość. Ci jednak, którzy zdecydują się na zbudowanie własnego mieszkania z pewnością nie będą potrzebowali ogromnych przestrzeni dlatego jedną spośród najczęściej wybieranych kategorii projektów stanowią projekty małych domów. Spowodowane jest to wieloma czynnikami a najważniejszym z nich jest ekonomia. W następnych rozdziałach zostaną przedstawione obecne trendy w poszukiwaniach nowych projektów domów.

Projekty małych domów

Ta kategoria projektów stanowi najczęściej wyszukiwaną wśród inwestorów. Dom o niewielkiej powierzchni ma szereg zalet: stosunkowo niski koszt budowy domu porównywalny do ceny mieszkania, możliwość usytuowania na niewielkiej działce oraz łatwość eksploatacji i utrzymania w późniejszym okresie.

Oczywiście domy takie będą niestety posiadały też pewne wady. Do najważniejszych można zaliczyć: niewielkie pomieszczenia wewnątrz budynku, mogą sprawiać wrażenie zbyt ciasnych. Cena w przeliczeniu za metr kwadratowy będzie zdecydowanie wyższa niż w przypadku domu o większej powierzchni oraz ostatni - utrudniona możliwość aranżacji

Porównując "za" i "przeciw" można dojść do wniosku, że nowoczesne projekty małych domów są mimo wszystko najciekawszą opcją dla przeciętnego inwestora. Przy odrobinie kreatywności dom taki można zaprojektować w nowoczesnym stylu, dzięki czemu niewielka powierzchnia nie będzie aż nadto widoczna. Odpowiednio dobierając wystrój wnętrz, dbając o duże przeszklenia nadal możliwe jest rozjaśnienie pokoi, dzięki czemu staną się one optycznie większe niż w rzeczywistości.

Nowoczesne stodoły

Kolejna kategoria ciesząca się rosnącą popularnością wśród inwestorów. Projekty domów do 100m2 w charakterze nowoczesnej stodoły mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie i być niedrogie w budowie. Ich minimalistyczny, czasem wręcz ascetyczny wygląd urzeka swoją prostotą. Prostokątny plan domu, duże przeszklenia i dwuspadowy dach naprawdę potrafią przypaść do gustu. Forma ta pozwala też na większą swobodę aranżacji wnętrza ze względu na brak ścian konstrukcyjnych wewnątrz budynku. Ogromne okna od strony południowej pozwalają też ogrzać dom naturalnym światłem słonecznym. Niestety budynki takie są czasem "zbyt odważne" i nie zawsze nadają się do budowy pośród klasycznych domów. Jednak jeśli posiadamy działkę przy lesie lub w mniej zabudowanym terenie dom taki może naprawdę idealnie wkomponować się w okolicę. Stosując w projekcie pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną nasz przyszły dom będzie nie tylko elegancki ale też bardzo energooszczędny.

Ekonomia i wygoda

Zaprezentowane powyżej dwie kategorie łączą w sobie najważniejsze aspekty budowy domu. Budynek z kategorii projekty małych domów można zbudować za stosunkowo niewielkie pieniądze.  Podobnie jest z domem w stylu nowoczesna stodoła. Niewielka powierzchnia tych domów pozwala na oszczędności zarówno podczas budowy jak i późniejszego użytkowania. Nie przeszkadza to jednak zachować wygody użytkowania przyszłego lokum. Wzgląd ekonomiczny nabrał szczególnego znaczenia w obecnej sytuacji gospodarczej. Większość inwestorów kredytuje budowę przyszłęgo domu a pożyczki hipoteczne stały się teraz trudno dostępne co sprawia, że mniejsza ilość gotówki potrzebna na zbudowanie domu ma jeszcze większe znaczenie.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 539 810 528

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.