Jak skutecznie zabezpieczyć drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga wymaga starannej konserwacji i systematycznej pielęgnacji. Tylko tym sposobem zapobiegniemy jej przedwczesnemu zużyciu i powstaniu nieusuwalnych zabrudzeń. Do zabezpieczenia drewna można użyć kilku różnych preparatów: oleju, lakieru i lakierobejcy.

Lakier do konserwacji podłóg

Wybieramy preparat

Pierwszą sprawą, jaką powinniśmy rozważyć, jest wybór odpowiedniego środka do konserwacji drewna. Podłogi z naturalnych desek o atrakcyjnym rysunku słojów warto zabezpieczyć za pomocą oleju - substancja ta wnika w strukturę drewna, zabezpieczając je na całej grubości i nie tworząc połyskliwej powłoki na jego powierzchni. Za olejowaniem przemawia także bezproblemowość tego procesu. Do wad oleju należy jednak konieczność częstszego niż w przypadku lakieru powtarzania konserwacji. Lakier charakteryzuje się większą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne; dobrze zabezpieczy podłogę nawet w miejscach intensywnie użytkowanych (zobacz wysokiej jakości lakier w Castoramie). Lakierowanie podłogi można powtarzać co kilka lat, w zależności od stopnia eksploatacji podłogi i rodzaju substancji, wybranej do pokrycia jej powierzchni. Lakier tworzy połyskliwą lub półpołyskliwą powłokę, która sprawia, że drewno – choć dobrze widoczne – traci nieco ze swojej naturalności. Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie lakierobejcy, która daje efekt delikatnie połyskliwej, satynowej powierzchni. Warto zwrócić uwagę także na to, z jakiego drewna wykonana jest podłoga. Nie każda substancja konserwująca sprawdzi się w przypadku gatunków egzotycznych, niekiedy konieczne będzie też zastosowanie podkładu.

Kilka słów o lakierowaniu

Lakierowanie to dość pracochłonny proces, zajmujący stosunkowo dużo czasu, ze względu na konieczność nałożenia kilku (dwóch lub trzech) warstw. Pomiędzy kolejnymi etapami malowania należy odczekać, tak aby substancja całkowicie wyschła. Przed nałożeniem kolejnej partii preparatu należy zmatowić powierzchnię podłogi za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego oraz starannie pozbyć się powstałego pyłu. Malując podłogę, można użyć pędzla lub wałka, przy czym pierwsze z wymienionych narzędzi gwarantuje lepszy efekt - jeśli jednak mamy do czynienia z dużą powierzchnią, malowanie pędzlem może być zbyt czasochłonne.

Jak odświeżyć starą podłogę?

Jeśli czeka nas remont mieszkania lub domu, bardzo możliwe, że natkniemy się na starą, mocno zniszczoną podłogę drewnianą. Zamiast pokrywać ją panelami, możemy pokusić się o jej odrestaurowanie. Cyklinowanie podłogi to proces polegający na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy, która nosi ślady zużycia. Rysy, wytarcia, plamy, przebarwienia – wszystkich tych mankamentów pozbędziemy się szlifując i polerując deski. Następnym etapem jest ponowne zabezpieczenie przygotowanego i oczyszczonego drewna. Tutaj także możemy wybrać sposób konserwacji: lakierowanie, olejowanie lub malowanie lakierobejcą.

Drewnianą podłogę można zabezpieczyć za pomocą lakieru, oleju lub lakierobejcy. Musimy pamiętać, że każda z tych substancji ma swoje wady i zalety – wybierzmy rozwiązanie optymalnie dopasowane do konkretnych potrzeb.

Komentarze:

 

Komentarz

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.