Taryfy energetyczne dla gospodarstw domowych – jak wybrać najlepszą?

 

Taryfa energetyczna powinna być dostosowana do Twojego trybu życia oraz nawyków i przyzwyczajeń. Sprawdź, którą z nich wybrać, aby obniżyć rachunki za energię elektryczną oraz korzystać z tańszego prądu wtedy, kiedy go potrzebujesz.

Taryfy energetyczne: rodzaje i charakterystyka

Taryfy dla gospodarstw domowych oznaczone są literą G. Dostępnych jest kilka rodzajów taryf, w których stawki różnią się w zależności od godziny czy dnia. U wielu sprzedawców energii doba jest podzielona według poniższego schematu:

  • 6:00-13:00 – tzw. szczyt przedpołudniowy,
  • 13:00-15:00 – tzw. dolina dzienna,
  • 15:00-22:00 – tzw. szczyt popołudniowy,
  • 22:00-6:00 – tzw. dolina nocna.

Główne taryfy:

G11

Taryfa jednostrefowa z jednakową stawką za prąd przez całą dobę, bez względu na godzinę czy dzień tygodnia (tzw. rozliczenie jednostrefowe). Określana jest również jako całodobowa lub uniwersalna. Najpopularniejsza i najczęściej stosowana – przeważnie jest oferowana przez dystrybutorów energii jako standardowe rozwiązanie. 

G12

Taryfa dwustrefowa (cyfra „2” wskazuje na to, że rozliczamy się tu według dwóch stawek). Wysokość stawki uzależniona jest od pory dnia lub nocy. Prąd jest droższy w godzinach od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00 (stawka dzienna), z kolei tańszy w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz między 22:00 a 6:00 (stawka nocna).

G12w

Taryfa dwustrefowa G12 rozszerzona o weekendy. Niższa stawka obowiązuje tu w godzinach tzw. doliny dziennej i nocnej oraz w weekendy (zazwyczaj od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek). Przeważnie wliczane są tu również święta oraz dni wolne od pracy.

G11p lub G11e

Taryfy przedpłatowe – mniej popularne w Polsce rozwiązanie. Stawka za 1kWh jest tu niższa niż w standardowej taryfie G11. Aby z niej korzystać, potrzeba licznika przedpłatowego. W tym systemie płacisz za prąd z góry, doładowując licznik na daną kwotę, podobnie jak w systemie pre-paid w telefonii komórkowej. Jeśli przekroczysz ustawiony limit, zostajesz bez prądu.

Warto mieć na uwadze, że takie rozwiązanie stosuje się raczej w specjalnych sytuacjach, tzn. w przypadku osób, które często się zadłużają lub tzw. klientów wrażliwych. Decyzja o zamontowaniu licznika przedpłatowego leży zazwyczaj po stronie sprzedawca energii. 

Jak wybrać najlepszą taryfę?

Każda z taryf jest skonstruowana w taki sposób, aby dostosować się do trybu życia odbiorcy oraz zaspokoić potrzeby związane z korzystaniem z prądu w różne dni i o różnych porach. Przed podjęciem decyzji przeanalizuj, dzień po dniu, w jakich godzinach przebywasz w domu i używasz sprzętu RTV i AGD. Zastanów się też, czy możesz przesunąć część prac domowych na godziny, w których obowiązują niższe stawki, czyli między 13:00 a 15:00, luba na noc.

Dla kogo taryfa G11?

  • dla gospodarstw domowych, w których prąd jest wykorzystywany przede wszystkim do zasilania oświetlenia oraz podstawowych urządzeń RTV i AGD;
  • do domów, w których energia elektryczna nie jest wykorzystywana do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  • dla osób, które cenią sobie wygodę i nie chcą zmieniać swoich nawyków;
  • dla osób, które pracują na zmiany lub mają nieregularny tryb życia;
  • ale też tych, które mają dość regularny rozkład dnia i zawsze kładą się spać około 22:00,
  • w przypadku, gdy nie ma możliwości kontrolowania zużycia energii czy wpływu na przyzwyczajenia innych użytkowników.

Dla kogo taryfa G12?

  • dla osób, które częściej korzystają z prądu w tańszej strefie, np. większość dnia spędzają poza domem, wracają późno i właśnie na wieczór planują gotowanie czy sprzątanie;
  • dla tych, którzy bez problemu mogą wdrożyć pewne zmiany i korzystać ze sprzętów w tańszej taryfie;
  • w sytuacji, gdy do ogrzania domu i podgrzania wody potrzebna jest energia elektryczna.

Dla kogo taryfa G12w?

  • dla wszystkich osób, które mogą skorzystać z zalet taryfy G12;
  • oraz tych, które spędzają weekendy w domu, a dni wolne przeznaczają na realizację drobnych prac domowych.

Dla kogo taryfa G11p i G11e?

  • dla osób, które chcą zaoszczędzić, ustalając sobie limit zużycia energii;
  • dla wynajmujących dom innym osobom;
  • zdarza się, że o montażu licznika przedpłatowego decyduje sprzedawca energii, przede wszystkim w przypadku, gdy odbiorca ma problem z terminowym regulowaniem płatności.

Przy tym należy przypomnieć, że w każdej ze wskazanych sytuacji o montażu licznika przedpłatowego zazwyczaj decyduje nie odbiorca, a sprzedawca prądu. 

Jaka taryfa dla domu z instalacją fotowoltaiczną?

Jeśli system fotowoltaiczny jest w stanie pokryć pełne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd, a dodatkowo zużycie jest największe w ciągu dnia, dobrym rozwiązaniem będzie taryfa G11. W związku z tym, że większość prądu jest produkowana przez fotowoltaikę, do opłacenia zostaną jedynie opłaty stałe – w tym przypadku niższe niż w pozostałych taryfach. Z kolei w sytuacji, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pokrywa całkowitego zapotrzebowania na energię, warto rozważyć taryfę G12.  

Pamiętaj, że to nie Ty musisz dostosowywać się do taryfy energetycznej, a taryfa do Ciebie. Wybierz taką, która najpełniej wpisuje się w Twoje potrzeby, Twój tryb dnia czy tygodniowy grafik. Oprócz tego możesz dokonać drobnych zmian nawyków, dzięki którym zoptymalizujesz zużycie energii w swoim domu. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.