Na jakiej głębokości i podłożu należy kłaść instalacje wod-kan

Instalacje wodociągowa i kanalizacyjna zaliczane są bezsprzecznie do najważniejszych systemów montowanych w domu i jego obrębie. Do wykonania każdej z nich koniecznym jest użycie komponentów najwyższej jakości oraz zrobienie dokładnych pomiarów, które będą się pokrywać z projektem obejmującym przekroje rur oraz ich trasę przebiegu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ źle położona instalacja wodno-kanalizacyjna może skutkować pojawianiem się poważnych problemów w przyszłości i tym samym narażać właściciela nieruchomości na dodatkowe koszty.

Jak powinna być poprowadzona instalacja wodna?

Do wykonania przyłącza wodociągowego wykorzystuje się najczęściej rury PE (polietylenowe), które należy układać z małym spadkiem w kierunku poprowadzonego w ulicy wodociągu. Do samego budynku przyłącze wprowadzane przez posadzkę (pod ławą fundamentową) lub przez ścianę w piwnicy. Jeśli ta instalacja wykonywana jest równolegle do innych, to powinna znajdować względem nich w odległościach zgodnych z przepisami, nie mniejszych niż:

  • 1,5 m w stosunku do istniejących już przewodów kanalizacyjnych oraz gazowych
  • 0,8 m od przewodów energetycznych
  • 0,5 m od przewodów telekomunikacyjnych

Jeśli przewód instalacji wodnej krzyżuje się rurą kanalizacyjną w odległości poniżej 60 cm, to musi się on znajdować w dodatkowej rurze stanowiącej dla niego ochronę.

Rury od instalacji wodnej są najbardziej narażone na zamarzanie, z tego właśnie względu należy je układać 40 cm poniżej głębokości przemarzania gruntu. W Polsce, te wartości zależne są od regionu i mieszczą się w przedziale 0,8-1,4 m. Co w praktyce oznacza montowanie przewodów instalacji wodnej na poziomie od 1,2 do 1,8 m.

Instalacja wodociągowa powinna również obejmować rury drenarskie odpowiedzialne za prawidłowe odwodnienie posesji. Należy je montować w przypadku terenów, na których wchłanianie wody przebiega wolno lub ich grunt charakteryzuje się słabą przepuszczalnością. Do wykonania systemu drenarskiego najczęściej wykorzystywane są rury do wody PP (polipropylenowe) z uwagi na ich wytrzymałość i łatwość w montażu. Układa się je poniżej fundamentowej ławy, ze spadkiem 4-5%. Z kolei w najniższym punkcie instalacji odwadniającej umieszczana jest studzienka drenarska. Zbiera się w niej woda, którą można wykorzystać w około domowych czynnościach (np. do podlewania ogródka).

Jak kłaść rury kanalizacyjne i o czym należy pamiętać przy ich montażu

Kanalizację projektuje się w systemie grawitacyjnym, aby ścieki mogły spływać pod własnym ciężarem. Przewody wykorzystywane do wykonania takiej instalacji muszą charakteryzować się ponadprzeciętnymi parametrami hydraulicznymi, dlatego bardzo często zastosowanie w nich znajdują kształtki i rury PP, które dodatkowo są lekkie i łatwe w montażu. Takie rury plastikowe znajdują się m.in. w ofercie firmy Pipelife (https://www.pipelife.com/pl/).

Podczas układania rur kanalizacyjnych równolegle do innych instalacji, występują takie same odległości, jak w przypadku systemu wodnego. Kanalizacja jednak nie jest tak bardzo narażona na działanie mrozu, dlatego cała instalacja może znajdować się na mniejszej głębokości – ok. 20 cm poniżej głębokości przemarzania gruntu. W tym przypadku po uwzględnieniu stref, wartości te będą wynosić 1-1,6 m. Jeśli jednak umieszczenie przewodów na takiej głębokości nie jest możliwe, to koniecznym jest zastosowanie odpowiedniej izolacji.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.