Wilgoć w mieszkaniu - co zrobić?

wilgoć w mieszkaniu

​Wilgoć to problem bardzo powszechny, a jego powodów może być naprawdę wiele. Jednym z najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na to, by sobie z nią poradzić, jest wykorzystanie osuszacza powietrza.

Jeżeli wilgoć w danym pomieszczeniu pojawia się jedynie okresowo, dobrym rozwiązaniem może okazać się jego ogrzewanie oraz regularna wentylacja. Jeżeli jednak problem jest poważniejszy a wilgoć to problem permanentny, musimy zdecydować się na bardziej profesjonalne rozwiązania.

Jednocześnie pamiętajmy o tym, że wilgoć będzie wpływała nie tylko na stan naszego mieszkania. Mokre ślady na ścianach, pleśń czy grzyby to jeden problem, jednak pamiętajmy również o tym, że powinniśmy także liczyć się z nieprzyjemnym zapachem, szybko psującym się jedzeniem, rozwoje, bakterii, wirusów czy grzybów, która mogą mieć znaczący wpływ na choroby czy wprost na pogorszenie się zdrowia domowników, alergie czy nawet choroby reumatyczne.

Jak widać, w przypadku jakichkolwiek problemów z wilgocią, priorytetem powinno być dla nas ich wyeliminowanie.

Zasada działania osuszacza powietrza i rodzaje

Osuszacze to przede wszystkim urządzenia znacznie bardziej wydajne od pochłaniaczy wilgoci. W ich przypadku możemy liczyć nawet na odciągnięcie z powietrza kilku litrów wody w ciągu kilku godzin.

Najbardziej popularne, domowe osuszacze powietrza dzielimy na dwa rodzaje - osuszacze kondensacyjne oraz osuszacze adsorpcyjne. Różnią się one dość znacznie sposobem działania, oba jednak będą naprawdę efektywne, jednak sprawdzą się w różnych przypadkach. Po osuszacze adsorpcyjne warto sięgnąć, gdy zakładamy, że temperatura osuszanego powietrza będzie niższa, niż 12 stopni Celsjusza.

W przypadku osuszaczy kondensacyjnych powietrze najpierw przechodzi przez filtr, który pozbywa się kurzu czy innych zanieczyszczeń. Następnie trafia do parownika – tutaj zostaje ono schłodzone, para skrapla się na lamelach i ścieka do specjalnego zbiornika. Powietrze już osuszone przechodzi przez skraplacz, gdzie ulega ono ogrzaniu. Sama temperatura powietrza, które wydobywa się po skropleniu wody, będzie bardzo podobna do temperatury powietrza, która do osuszacza trafiła.

W przypadku osuszaczy adsorpcyjnych powietrze również w pierwszej kolejności trafia do specjalnego filtra, po czym trafia na sylikonowy granulat. On pochłania wilgoć, po czym samo urządzenie pozbywa się wody z granulatu. Później suche powietrze opuszcza urządzenie, jednak jego temperatur będzie wyższa, niż temperatura powietrza pochłanianego.

Wady i zalety osuszaczy

Największą zaletą osuszaczy jest ich skuteczność – doskonale poradzą sobie w przypadku domowych problemów z wilgocią, są naprawdę wydajne. Całość po zakupie nie będzie generowała również dodatkowych kosztów, ponieważ nie musimy kupować żadnych wkładów, które będą się zużywać.

Największym problemem może być cena takich urządzeń – jest ona większa niż pochłaniaczy wilgoci. W tym przypadku płacimy jednak za jakość i skuteczność – jeżeli dotyczy nas faktycznie problem wilgoci, warto stawiać na profesjonalne urządzenia. Pamiętajmy również, że w przypadku pozbycia się problemu, możemy zdecydować się na odsprzedaż takiego urządzenia, dzięki czemu odzyskamy część poniesionych przez nas kosztów.

Jaki osuszacz powietrza najlepszy?

Wybór nie jest łatwy. Dostajemy możliwość zakupu różnorodnych urządzeń, różnych marek, o różnej wydajności i w różnej cenie. Najtańsze osuszacze, które sprawdzą się w przypadku problemów z wilgocią, to koszt przynajmniej 200 zł, jednak część modeli może kosztować 1000 zł lub więcej.

Zachęcamy do sprawdzania opinii o poszczególnych produktach oraz zapoznania się ze specjalistycznymi rankingami. Jeden z nich dostępny jest tutaj → Osuszacze powietrza ranking Skapiec.pl. Zachęcamy do jego sprawdzenia – przedstawia on ranking 20 najpopularniejszych osuszaczy powietrza w danym miesiącu, dzięki czemu dowiemy się, które z produktów zyskały największe zaufanie klientów w całym kraju!

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.