Kupujesz odkurzacz? Sprawdź, czy ma filtr HEPA

Odkurzacz bezworkowyW sklepach z AGD półki uginają się od rozmaitych modeli odkurzaczy. Jeżeli również czeka cię wybór nowego, sprawdź przede wszystkim jego filtr. To od niego zależy skuteczność odkurzania i czystość powietrza w twoim domu. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupach?

Dostępne w sprzedaży odkurzacze można podzielić zasadniczo na dwa rodzaje – workowe i bezworkowe. Z kolei do odkurzaczy bezworkowych zalicza się zarówno modele cyklonowe, czyli wyposażone w suchy pojemnik na brud, jak i odkurzacze wodne, czyli z filtrem wodnym, w których funkcję filtracyjną pełni woda wlewana do specjalnego pojemnika.

Wszystkie z powyższych modeli odkurzaczy są wyposażane w dodatkowe filtry wylotowe, których zadaniem jest zatrzymanie tych najmniejszych zanieczyszczeń, które nie pozostały w worku czy pojemnikach. W związku z tym muszą być to filtry wysokosprawne, gdy zależy ci na tym, aby powietrze po odkurzaniu było higienicznie świeże i wolne od zanieczyszczeń, które w przypadku niewłaściwego filtra mogą po prostu powrócić do pomieszczenia.

 

Filtr HEPA – co to jest?

Obecnie najskuteczniejszym rodzajem filtrów wylotowych stosowanych w odkurzaczach są filtry HEPA (High Efficient Particulate Air filter – wysokoskuteczny filtr powietrza). Najczęściej mają one formę plastikowej ramki, która wypełniona jest harmonijkowo ułożonymi płatami ze spiekanego szkła. W niektórych modelach odkurzaczy stosuje się również filtry w formie cylindrycznej.

Ze względu na swoją budowę HEPA filtr jest w stanie zatrzymać zanieczyszczenia o wielkości nawet 0,3 µm, między innymi bakterie, pierwotniaki, roztocza i ich odchody, niektóre wirusy, strzępki grzybów i pleśni czy dym papierosowy. Wobec tego powietrze przepuszczone przez filtr HEPA jest higienicznie czyste i świeże.

 

Klasy filtrów HEPA

Przy zakupie odkurzacza warto wobec tego zdecydować się na model z filtrem HEPA, ale to jeszcze nie wszystko – bardzo ważna jest także jego klasa. Obecnie wyróżniamy zasadniczo dwa rodzaje filtrów HEPA, które oznaczane są symbolami H13 i H14. Filtr H13 zatrzymuje co najmniej 99,95% zanieczyszczeń, z kolei filtr H14 – 99,995% cząsteczek brudu. Gdy zależy ci na skutecznym filtrowaniu, warto poszukiwać modeli z tymi filtrami.

Niektórzy sprzedawcy oferują też odkurzacze z filtrami H10, H11 czy H12 – to obecnie błędne oznaczenia, ponieważ obecnie stosuje się do nich symbole E10, E11 oraz E12 od EPA. Są to mniej sprawne filtry, ponieważ skuteczność modelu E12 to 99,5%, E11 – 95%, a E10 tylko 85%. Zatem przy kupnie odkurzacza rzuć też okiem na klasę filtra HEPA.

 

Czyszczenie filtrów HEPA

Żeby filtr HEPA mógł działać jak najdłużej, konieczne jest jego konserwowanie. Najlepiej wybierać odkurzacze z filtrem pozwalającym na mycie – wtedy można po prostu włożyć go pod strumień wody, która usunie zanieczyszczenia. Gdy filtr nie jest dopuszczony do kontaktu z wodą, wtedy najlepiej delikatnie do wytrzepać, ale wymiana jest wtedy zalecana częściej. Filtr powinno się wymieniać co około 1 rok albo wtedy, gdy zauważy się znacznie gorszą moc ssania odkurzacza.

Dodatkowe informacje dotyczące filtrów HEPA możesz znaleźć w serwisie IdealnyOdkurzacz.pl zajmującym się polecaniem różnych modeli odkurzaczy.

Komentarze:

 

Komentarz

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Wsparcie portalu

elektryk

Partner portalu

https://www.lampy-ogrodowe.pl/

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.