Sposoby ogrzewania domu - jakie metody mamy do wyboru.

Wybór sposobu ogrzewania jest jedną z kluczowych decyzji, które powinniśmy podjąć już na etapie planowana domu. Od tego, na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydujemy, zależy nie tylko komfort domowników, lecz także wysokość późniejszych opłat. W dzisiejszym artykule zamieszczamy przegląd najpopularniejszych dostępnych obecnie sposobów ogrzewania domu. Mamy nadzieję, że przeczytanie poniższego tekstu przyczyni się do ułatwienia wyboru najlepszej metody grzewczej. Zapraszamy do lektury.

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie który sposób ogrzewania domu jest najlepszy. Każdy przypadek jest inny, dlatego wybór musi być dostosowany zarówno do naszych potrzeb, jak i do struktury architektonicznej samego budynku. Inne sposoby sprawdzą się w małych domkach letniskowych, a inne w domach, w których spędzamy cały rok. Wszystkich możliwych rozwiązań grzewczych jest tak dużo, że nie sposób opisać ich w jednym krótkim artykule. Dlatego skupimy się na tych najbardziej popularnych.

Zasadniczą sprawą wydaje się dokonanie wyboru pomiędzy tradycyjnym systemem grzejnikowym a ogrzewaniem podłogowym. Pamiętajmy, że każdy system ma zarówno swoje zalety, jak i wady i pewne ograniczenia. Ogrzewanie podłogowe lub system grzejników muszą być dostosowane do konkretnych warunków. Dlatego na samym początku powinniśmy dokładnie przemyśleć, jakie są nasze oczekiwania. Najlepiej wykonać cały system już na etapie wznoszenia budynku. Co prawda można zmienić sposób ogrzewania w trakcie remontu, jednak jest to niezwykle kosztowne i skomplikowane przedsięwzięcie. Wykonanie ogrzewania podłogowego w miejsce dotychczasowych grzejników pociąga za sobą konieczność przeprowadzenia generalnego remontu całego domu. W drugą stronę sprawa jest nieco mniej skomplikowana, lecz zamontowanie grzejników w domu, w którym dotychczas używano ogrzewania płaszczyznowego, również wymaga czasochłonnej i skomplikowanej pracy. Dlatego im wcześniej zapadnie decyzja o wyborze systemu grzewczego, tym lepiej.

Jak wspomniano, jednym z najpopularniejszych systemów grzewczych jest ogrzewanie grzejnikowe. W takim systemie pomieszczenia są ogrzewane za pomocą grzejników ściennych. Grzejniki ścienne są bardzo uniwersalne, ponieważ mogą współpracować z każdym typem kotła. Możemy także zdecydować się na modele elektryczne. Natomiast nie zaleca się stosowania grzejników ściennych we współpracy z pompą ciepła.

Jeżeli chcemy wykorzystywać pompy ciepła, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe lub inne płaszczyznowe (ścienne, sufitowe). Niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe zdecydowanie skuteczniej ogrzeje dom we współpracy z ekologicznymi pompami ciepła.

Chcąc zastosować w domu ogrzewanie podłogowe, oprócz klasycznego ogrzewania wodnego możemy skorzystać także z ogrzewania elektrycznego. Montaż takiej instalacji jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku ogrzewania wodnego – unikniemy przede wszystkim konieczności instalowania rozbudowanego układu hydraulicznego. Natomiast podstawowym minusem ogrzewania podłogowego w formie elektrycznej jest wysoka cena energii, zwłaszcza w tzw. taryfie podstawowej. Rozwiązaniem jest skorzystanie z systemu akumulatorowego, dzięki któremu możemy wykorzystywać prąd z drugiej taryfy. Taki typ instalacji wymaga zatopienia przewodów grzejnych w grubej warstwie wylewki.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.