Elektryczne ogrzewanie podłogowe – zalety i wady

Decydując się na ogrzewanie podłogowe zyskujemy o wiele większą swobodę aranżacyjną niż w przypadku systemu grzejnikowego. Dzięki temu, że nie musimy martwić się obecnością nieestetycznych grzejników na ścianach, możemy dowolnie zaaranżować przestrzeń w każdym pomieszczeniu. Myśląc o ogrzewaniu podłogowym najczęściej chcielibyśmy poznać zarówno jego mocne, jak i słabe strony. Dlatego w dzisiejszym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się zaletom i wadom jednego z rodzajów ogrzewania podłogowego, ogrzewania elektrycznego.

Na początku warto omówić pokrótce podstawowe informacje dotyczące tego rodzaju ogrzewania. Jak wiemy, ogrzewanie podłogowe może być zrealizowane na dwa sposoby. Pierwszym jest klasyczny system wodny, wymagający stworzenia skomplikowanej instalacji hydraulicznej. W takim systemie woda jest ogrzewana za pomocą kotła lub ekologicznej pompy ciepła, trafiając następnie do przewodów (rur) rozłożonych w podłodze, skąd następuje rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu.

O wiele prostsza w montażu jest instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego. Taki system składa się z ułożonych w podłodze przewodów i mat grzewczych, które są rozgrzewane dzięki przepływowi prądu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest o wiele mniej skomplikowane niż tradycyjne ogrzewanie wodne, a jego montaż zajmuje o wiele mniej czasu. Koszt montażu takiej instalacji jest dużo niższy niż w przypadku ogrzewania wodnego.

O ile ogrzewanie podłogowe typu wodnego montuje się najczęściej na etapie budowy, o tyle ogrzewanie elektryczne można wykonać później, na przykład podczas remontu. Ogrzewanie elektryczne może być także z powodzeniem stosowane jako uzupełnienie już istniejącego systemu grzewczego.

Jeśli mowa o zaletach i wadach ogrzewania podłogowego typu elektrycznego, zdecydowanie przeważają zalety. Oprócz wspomnianej wyżej łatwości w montażu takiej instalacji, na uwagę zasługuje również komfort użytkowania. Systemy podłogowego ogrzewania elektrycznego wyposażone są w sterownik, umożliwiający wygodne ustalenie pożądanej temperatury. Nie musimy martwić się o zgromadzenie odpowiedniej ilości paliwa ani schodzić do piwnicy w celu rozpalenia kotła – energia niezbędna do zasilenia instalacji pobierana jest bezpośrednio z sieci elektrycznej. 

Kolejną zaletą podłogowego ogrzewania elektrycznego jest uniwersalność jego zastosowania. System przewodów i mat grzewczych można zamontować pod każdym rodzajem podłogi: parkietem, deskami drewnianymi, panelami, wykładziną,, ceramiką, kamieniem oraz materiałami drewnopodobnymi. Z tego powodu system ogrzewania elektrycznego można zastosować właściwie w każdym pomieszczeniu – sypialni, kuchni, łazience, pokoju dziecięcym i innych.

Jeśli chodzi o wady omawianego rozwiązania, najczęściej mówi się o wysokich kosztach eksploatacyjnych w związku z dużą ceną energii elektrycznej. Jednak można to w łatwy sposób obejść, korzystając z korzystniejszych taryf, np. drugiej, weekendowej lub wakacyjnej. Elektrownie udostępniają takie oferty specjalnie dla osób ogrzewających dom energią elektryczną. Najpopularniejsza jest taryfa dwustrefowa, tzw. G12, dzięki której tańszy prąd można pobierać w godzinach nocnych (22-6). Korzystając z opcji tańszych opłat za prąd, można w prosty sposób zgromadzić potrzebną energię dzięki systemowi akumulatorowemu.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.