Rodzaje ogrzewania podłogowego.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. Nic dziwnego, ponieważ jest to bardzo skuteczna i wydajna metoda, zapewniająca wygodę i komfort na co dzień. Wśród systemów ogrzewania podłogowego wyróżnia się kilka rodzajów takich instalacji. W dzisiejszym poradniku wyjaśnimy, jakie są typy nowoczesnego ogrzewania podłogowego i podpowiemy, w jakich przypadkach sprawdzi się każdy z nich. Zapraszamy do lektury.

Ogrzewanie podłogowe ma szereg zalet. Przede wszystkim możemy uniknąć montażu nieestetycznych grzejników ściennych, zyskujemy więc większą swobodę aranżacyjną. Sterowanie całym systemem jest niezwykle proste, dlatego z pewnością bez problemu bardzo szybko się go nauczymy. Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny rozkład temperatur w całym domu (w przeciwieństwie do systemu grzejnikowego, w którym najcieplej jest blisko grzejnika, a im od niego dalej, tym robi się coraz chłodniej). Dzięki ogrzewaniu podłogowemu możemy również zaoszczędzić sporą ilość środków przeznaczanych na ogrzewanie budynku.

Najpopularniejszym rodzajem ogrzewania podłogowego jest klasyczne ogrzewanie wodne. Taką instalację najlepiej wykonać już na etapie budowy, ponieważ jej wykonanie jest dość skomplikowane. Co prawda możemy przeprowadzić instalację wodnego ogrzewania podłogowego w trakcie remontu, lecz musimy liczyć się z faktem, że tak właściwie czeka nas wtedy generalny remont całego domu. Taki remont jest bardzo kosztowny, dlatego decyzja o wykonaniu instalacji powinna zapaść w trakcie budowy.

Wodne ogrzewanie podłogowe składa się z systemu rur grzejnych, przez które przepływa woda ogrzana do temperatury około 50°C. Do budowania instalacji stosuje się wytrzymałe rury wykonane z metali lub tworzyw sztucznych. Taki system jest bardzo uniwersalny, ponieważ woda może być ogrzewana za pomocą wszystkich stosowanych w domach źródeł energii, a więc różnego rodzaju kotłów (gazowych, olejowych, elektrycznych) oraz źródeł ekologicznych (kolektorów słonecznych, pomp ciepła). Dodatkową zaletą takiego rodzaju ogrzewania podłogowego są niewielkie koszty eksploatacji. Natomiast jako wady wymienia się wspomnianą już konieczność wykonania skomplikowanego układu hydraulicznego (co wiąże się z dużym kosztem na samym początku) oraz stosunkowo wysokie ceny napraw w razie awarii.

Interesującą alternatywą jest ogrzewanie podłogowe typu elektrycznego. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na właśnie taki rodzaj ogrzewania domu. W tym przypadku instalacja składa się ze specjalnych przewodów, mat i folii grzewczych, których zadaniem jest przekazywanie ciepła do otoczenia. Przewody i maty zasilane są energią elektryczną bezpośrednio z sieci. Możemy zdecydować się na system bezpośredni lub akumulacyjny. Ogrzewanie podłogowe można zamontować w każdym pomieszczeniu w domu, ponieważ instalację można rozłożyć pod każdym rodzajem podłogi (drewnianą, panelami, wykładziną, kamieniem i innych). Użytkownik może dowolnie regulować temperaturę za pomocą specjalnych czujników lub termostatów.

Tak naprawdę tylko od nas zależy, jaki system ogrzewania podłogowego wybierzemy. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, który sposób jest lepszy, ponieważ każdy przypadek jest inny. Wybór określonego rozwiązania powinien być zatem każdorazowo dostosowany do konkretnej sytuacji i naszych wymagań.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.