Ogrzewanie domu – gazowe, olejowe czy elektryczne?

Decyzja o wyborze sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego musi być dobrze przemyślana. Co prawda w każdej chwili możemy poddać istniejącą instalację mniejszym lub większym przeróbkom, jednak takie remonty są zazwyczaj bardzo kosztowne. Dlatego wybór sposobu ogrzewania powinien nastąpić już na etapie budowy. Wśród najpopularniejszych obecnie metod ogrzewania budynków wolnostojących wymienia się ogrzewanie gazowe, elektryczne i olejowe. W dzisiejszym artykule omówimy pokrótce każdą z tych metod i wyjaśnimy, jakie są między nimi zasadnicze różnice. Mamy nadzieję, że lektura poniższego tekstu pomoże rozwiać wątpliwości i ułatwi wybór najodpowiedniejszego z systemów grzewczych. 

Pierwszym z systemów jest ogrzewanie gazowe. Dobrze wykonana instalacja gazowa jest w pełni bezobsługowa i charakteryzuje się wysoką wydajnością. Najważniejszą częścią domowej instalacji gazowej jest piec. D wyboru mamy kotły gazowe jedno- oraz dwufunkcyjne. Piece jednofunkcyjne stosowane są do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Natomiast kotły dwufunkcyjne umożliwiają także przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Piece dwufunkcyjne są tańsze, ponieważ nie musimy dokupować zewnętrznego podgrzewacza i zasobnika ciepłej wody użytkowej. Aby móc korzystać z ogrzewania gazowego, konieczne jest wykonanie odpowiedniego przyłącza. Możemy w tym celu podłączyć się do zewnętrznej sieci gazowej lub skorzystać ze zbiornika z gazem płynnym.

Niestety, nie każdy dom ma możliwość podłączenia do zewnętrznej sieci gazowej. Jeżeli budynek jest znacznie oddalony od istniejącej sieci lub z jakiegoś powodu nie chcemy ogrzewać domu gazem, możemy wdrożyć system ogrzewania olejowego. W tym przypadku paliwem zasilającym instalację jest olej opałowy. Takie kotły są bardzo wydajne, a ich sprawność oceniana jest na poziomie 92-94%. Największą wydajnością charakteryzują się kotły kondensacyjne. Takie urządzenia mają zdolność odzyskiwania energii cieplnej z pary wodnej znajdującej się w spalinach. Kotły olejowe są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu taka instalacja jest w zasadzie bezobsługowa. Ogrzewanie olejowe jest równie wygodne co ogrzewanie domu gazem ziemnym, jednak musimy liczyć się z dość dużymi kosztami – zarówno w zakresie wdrożenia, jak i eksploatacji. Z drugiej strony koszty eksploatacyjne w przypadku kotłów olejowych są niższe niż w przypadku pieców zasilanych gazem płynnym. Dzięki stosowaniu kotłów olejowych do atmosfery emitowana jest niewielka ilość spalin. Jeżeli piec działa prawidłowo, spalanie dostarczanego paliwa jest całkowite, dzięki czemu powstające spaliny są niegroźne dla środowiska.

Ostatnią metodą ogrzewania domu jest ogrzewanie elektryczne. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania. W przypadku ogrzewania prądem elektrycznym mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwszą, bardziej tradycyjną metodą jest wykonanie systemu grzejnikowego. Wykonanie takiej instalacji jest bardzo proste i stosunkowo tanie – jeden grzejnik naścienny kupimy obecnie już za około 200-300 złotych. Jednak w tym wypadku musimy liczyć się z dość wysokimi rachunkami za prąd, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Ciekawą alternatywą jest ogrzewanie podłogowe. Bardzo interesującą opcją jest w tym zakresie instalacja systemu akumulatorowego, pozwalającego na korzystanie z prądu z tzw. drugiej taryfy.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.