Dlaczego warto robić badania termowizyjne Twojego domu?

Termowizja jest techniką wykorzystywaną przy badaniu jakości i szczelności izolacji cieplnej budynków. Zgodnie z definicją, jest to pomiar promieniowania w paśmie podczerwieni emitowanego przez każdy obiekt o temperaturze powyżej zera bezwzględnego. Na jego podstawie można wykryć ewentualne nieprawidłowości izolacji termicznej, a tym samym wdrożyć działania mające na celu naprawienie tych wad. Jakie jeszcze korzyści daje badanie termowizyjne budynków mieszkalnych?

Mostki termiczne – co to takiego?

Pomiary termowizyjne są najskuteczniejszą metodą wykrywania mostków termicznych, czyli miejsc powodujących straty energii cieplej z wnętrza budynku. Najczęściej powstają one na skutek niewłaściwej izolacyjności termicznej fundamentów, nieprawidłowego wykonania izolacji poddasza i wieńców, błędów w montażu drzwi, okien i bram garażowych oraz nierównomiernej grubości warstwy ocieplenia. Mostki termiczne są niepożądane nie tylko ze względu na to, że prowadzą do ucieczki cennego ciepła, lecz także dlatego, że powodują zawilgocenie ścian i powstawanie na nich pleśni. Konsekwencją mostków termicznych może być także mechaniczne uszkodzenie konstrukcji budynku.

Badania termowizyjne: jaki obraz otrzymujemy z kamery?

Aby zdiagnozować, czy i w którym miejscu dochodzi do punktowego wychładzania budynku, najlepiej wykonać pomiar termowizyjny. Wykorzystuje się do niego urządzenie zwane kamerę termowizyjną. Przyrząd najpierw rejestruje promieniowanie, a następnie wizualizuje je w formie tzw. termogramu. Rozkład temperatury jest zaprezentowany w formie barwnych plam (izoterm). Ponieważ największa różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku jest jesienią i zimą, pomiar najlepiej wykonać właśnie w tym okresie.

Dlaczego warto zdecydować się na badanie termowizyjne budynku?

Pomiar szczelności budynków jest najskuteczniejszą metodą sprawdzenia, w których miejscach z domu ucieka ciepło. Aby uchronić się przed dodatkowymi kosztami (np. wysokimi rachunkami za ogrzewanie), warto wykonać mapę cieplną i na tej podstawie określić ewentualne wady izolacji termicznej. Ponieważ ta technika wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, lecz także umiejętności poprawnego interpretowania wyników, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się termowizją. Wykonawcą z dużą wiedzą i doświadczeniem jest Marek Kitliński, założyciel TERMOCENT. Co prawda badanie kamerą termowizyjną możemy też przeprowadzić sami (wystarczy wypożyczyć sprzęt), lecz bez odpowiednich umiejętności nie będziemy w stanie zanalizować obrazu widocznego na termogramach. Najlepiej zdecydować się na usługę ze szczegółowym raportem, w którym zostanie przedstawiona dokładna analiza zdjęć z kamery. Technika termowizji może być z powodzeniem wykorzystana także do badania izolacyjności cieplnej w rurociągach czy elementach instalacji centralnego ogrzewania. Na badanie termowizyjne najczęściej decydują się osoby zamierzające przeprowadzić modernizację cieplną budynku. Usługi termowizyjne zamawiają również ci, którzy myślą o zakupie domu na rynku wtórnym.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.