Jak wybrać i zamontować pompę obiegową?

Pompa obiegowa pełni w układzie centralnego ogrzewania rolę serca, organu napędzającego krążenie wody w kotłach, rurach i grzejnikach. Współczesne instalacje są coraz sprawniejsze, rozwiązania stają się z roku na rok bardziej nowoczesne, lecz aby zapewnić ich sprawne funkcjonowanie, trzeba dobrze przemyśleć dobór i układ poszczególnych elementów. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, poznajmy zasady działania pompy obiegowej oraz jej montażu.

Co trzeba wiedzieć o pompie obiegowej?

Niektóre kotły ogrzewania centralnego są wyposażone fabrycznie w pompy obiegowe, inne wymagają zainstalowania ich z osobna. Większość nowych kotłów jest kompatybilna z pompami, przed dokonaniem zakupu należy jednak to zweryfikować. Pompy obiegowe wyposażone są w systemy trzystopniowej lub czterostopniowej regulacji – ręcznej bądź automatycznej. Za pomocą silnika kontrolowana jest prędkość obrotów. Wskazane jest, aby z zasady pompa pracowała na najwyższym biegu, ponieważ wtedy funkcjonuje najsprawniej.

Wybór pompy

Pompę obiegową dobieramy na podstawie dwóch kryteriów. Po pierwsze, bierzemy pod uwagę natężenie wody, którą należy przepompować. Po drugie, uwzględniamy w obliczeniach wysokość podnoszenia. Przystępując do zakupu odpowiedniej pompy zwróćmy uwagę przede wszystkim na wymagania hydrauliczne instalacji, którą mamy w domu. W tym celu najlepiej porozumieć się z projektantem budynku lub osobą odpowiedzialną za instalacje hydrauliczne. Wśród pomp spełniających postawione warunki dokonujemy kolejnej selekcji. Otóż warto zwrócić uwagę na energooszczędność urządzenia. Nawet droższa pompa może po kilku latach użytkowania pomóc nam zaoszczędzić, ze względu na mniejszą ilość energii elektrycznej, jakiej potrzebuje do napędzania obiegu wody. Do oznaczania zużycia energii przez poszczególne urządzenia używane są te same klasy co przy sprzęcie AGD.

Dobór miejsca i montowanie

Ważną kwestią, którą należy poruszyć przed zainstalowaniem pompy, jest właściwy dobór miejsca. Należy unikać umieszczania jej na zasilaniu, co może doprowadzić do awarii urządzenia w momencie przekroczenia temperatury granicznej. Lepszą lokalizacją będzie instalacja powrotna. Kluczowe jest jednak, ze względu na różnorodność tego typu urządzeń, sugerowanie się wskazaniami producenta. Gdy określimy już, w którym miejscu zamontowana zostanie pompa, możemy przystąpić do pracy. Montowana jest ona bezpośrednio na rurociągu, zgodnie ze strzałką wskazującą na kierunek przepływu wody. Wskazówka ta umieszczona jest zazwyczaj na korpusie pompy. Oś urządzenia powinna przyjąć pozycję poziomą. Kolejną zasadą, której warto przestrzegać, jest umieszczenie tej maszyny w miejscu łatwo dostępnym.

Szybki rozwój nowoczesnych technologii grzewczych powoduje, że na rynku pojawia się olbrzymi wybór różnorodnych pomp obiegowych. Przed zakupem tego urządzenia należy dokładnie zapoznać się z charakterystyką instalacji hydraulicznej, jaką mamy w domu, a w razie konieczności zasięgnąć porady specjalisty.

Komentarze:

 

Komentarz

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.