Jak zmniejszyć rachunki, czyli sposoby na oszczędne ogrzewanie domu.

W przypadku domów wolnostojących największe koszty eksploatacyjne ponosi się zazwyczaj z związku z ogrzewaniem. W miesiącach zimowych za ogrzanie średniej wielkości domu zapłacimy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nic dziwnego, że każdy szuka sposobów na zmniejszenie wysokości opłat. Na szczęście istnieją pewne metody, dzięki którym można płacić mniej. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się kilku takim rozwiązaniom. Zapraszamy do lektury.

Jeśli zależy nam przede wszystkim na tym, aby nie zapłacić dużo za wykonanie samej instalacji, najlepiej będzie skorzystać z ogrzewania elektrycznego. Ogrzewanie tego typu można zrealizować wykorzystując tradycyjne metody (czyli montaż grzejników) oraz bardziej nowoczesny system ogrzewania podłogowego. Montaż samej instalacji nie jest bardzo kosztowny, ponieważ nie trzeba wykonywać kotłowni ani skomplikowanego systemu centralnego ogrzewania. W przypadku ogrzewania domu energią elektryczną nie musimy też budować komina, co z pewnością oznacza spore oszczędności. Niestety, koszty związane z ogrzewaniem budynku energią elektryczną zazwyczaj są dosyć wysokie – taka inwestycja zwraca się zatem dosyć długo. Jeśli jednak pragniemy zaoszczędzić na samym początku i liczymy się z wysokimi opłatami w przyszłości, ogrzewanie elektryczne jest dobrym rozwiązaniem.

Szukając sposobu na oszczędności w zakresie ogrzewania należy mieć na uwadze także ekologiczność wybranego rozwiązania. Pod tym względem najlepszą metodą może być skorzystanie z pomp ciepła. W tym przypadku możemy uniknąć emisji do atmosfery szkodliwych substancji i zanieczyszczeń pyłowych, które w dużej ilości powstają w przypadku ogrzewania domu kotłem węglowym. Pompy ciepła są bardzo wydajne – takie urządzenia mogą zarówno zasilać instalację centralnego ogrzewania w całym budynku, jak i mogą służyć do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W przypadku gruntowych pomp ciepła, ogrzewanie domu będzie równie tanie, co korzystanie z kotła na węgiel. Pompy ciepła są niezwykle wygodne z eksploatacji, ponieważ są w zasadzie bezobsługowe. Nie musimy martwić się o dokładanie paliwa, ponieważ pompy samoczynnie pobierają energię termiczną z otoczenia, wykorzystując przy tym wyłącznie naturalne, odnawialne źródła energii (ciepło zgromadzone w gruncie, wodzie lub powietrzu).

Mówiąc o ekologicznych metodach ogrzewania, warto wspomnieć także o kolektorach słonecznych. Urządzenia pozwalają na wykorzystanie do ogrzewania domu energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Największą zaletą korzystania z kolektorów jest fakt, że wykorzystują one w pełni odnawialne źródło energii. Dzięki temu za ogrzanie wody w budynku właściwie nie trzeba płacić. Należy jednak mieć na uwadze początkowy koszt wdrożenia takiej instalacji oraz cykliczne opłaty (np. koszt serwisowania czy cenę prądu zasilającego połączoną z kolektorami pompę obiegową). Kolektory słoneczne niestety mogą być wyłącznie rozwiązaniem dodatkowym – najczęściej stosuje się je do wspomagania ogrzewania z użyciem kotła gazowego lub podgrzewacza elektrycznego. Szacuje się, że najtańsze systemy zbudowane z dwóch kolektorów z zasobnikiem 200-250 l pozwalają na zaoszczędzenie około 1800 kWh energii ze źródeł konwencjonalnych w skali roku. Największą oszczędność uzyskamy w przypadku zastosowania kolektorów we współpracy z podgrzewaczem elektrycznym.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.