Jakie rośliny nadają się do uprawy na balkonie?

Na balkonie pełnym pięknych, pachnących kwiatów wypoczywa się najprzyjemniej. Jeśli chcemy zaaranżować swój balkon na właśnie takie miejsce powinniśmy wiedzieć jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w balkonowych, a więc i doniczkowych warunkach. Poniżej przedstawiam więc krótkie zestawienie roślin, które warto mieć na balkonie. 

Surfinie
Jest to jedna z najokazalszych roślin balkonowych. Ma kwiaty o barwie zależnej od odmiany: cyklamenowe, ciemno- i jasnofioletowe, białe, a także jasnożółte i czerwone. Surfinie dobrze rosną w słońcu lub lekkim półcieniu. Jednak trzeba pamiętać o tym, że wymagają dość częstego i podlewania, nawet dwa razy dziennie w czasie upałów. Natomiast Surfinie zdecydowanie źle znoszą silne opady i wiatr, nie nadają się więc do hodowania na wysoko położone, oraz nieosłonięte balkony.

Pelargonia bluszczolistna
Jest niezwykle popularną rośliną balkonową w Szwajcarii oraz w Niemczech. U nas zyskuje powoli na swojej popularności. Pelargonia tworzy bujne kaskady i sprawdza się w pół-cienistych miejscach. Jest rośliną mocno dekoracyjną dzięki lśniącym, ciemnozielonym liściom. Trzeba jednak uważać na jej dość kruche pędy. 

Uczep czyli złoty deszcz
Potoczna nazwa tej rośliny doskonale oddaje jej wygląd. Roślina ta szybko się rozrasta, więc w skrzynce o metrowej długości zmieszczą się może dwie, góra trzy rośliny. Uczep to roślina, która uwielbia wręcz słońce. Podlewa się go tylko tak by ziemia nie wyschła. Jest również rosliną, której niestraszny wiatr ani deszcz. 
Bakopa

Jest rośliną o drobnych i delikatnych kwiatach najczęściej białych, różowych lub liliowych, które są dość długie bo osiągają do ok. 40 cm. Bakopa wymaga wilgotnego podłoża oraz słonecznego lub lekko cienistego, a zarazem przewiewnego miejsca. Doskonale sprawdza się w różnorodnych kompozycjach z innymi kwiatami.

Fuksja
Fuksja jest rośliną wieloletnią. W okresie zimowym śmiało może stać w mieszkaniu. Lubi pół-cieniste balkony. Jest niezwykle ozdobna i w ostatnich latach zyskuje na swojej popularności, głównie przez swoje piękne i kolorowe kwiaty.

Werbena
Werbena kwitnie od wczesnego lata do czasem nawet późnej jesieni. Ma drobne kwiaty, które tworzą gęste kwiatostany o kształcie kuli. Werbena bywa w różnych kolorach, kwiaty mogą być: różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone, a do tego jednolite lub z oczkiem. A przy tym wszystkim bardzo ładnie pachnie - czym zdecydowanie zasłuży sobie na miejsce na naszym balkonie.

Lobelia przylądkowa, inaczej stroiczka
Stroiczka najczęściej jest błękitna, ale spotkamy też roślinki białe, różowe i fioletowe. Na balkonie największe wrażenie robią te odmiany Lobelii o przewieszających się pędach. Jest to roślina, która lubi półcień i stale wilgotną ziemię. Ładnie wygląda zarówno w kompozycjach w skrzynkach, jak i posadzone pojedynczo w doniczkach wiszących.

Wilec
Wilec jest rośliną jednoroczną, a dokładniej pnączem o dużych osiągających do 4 cm, kwiatach barwy najczęściej fioletowej, bladoliliowej, różowej, białej a nawet niebieskiej oraz o liściach kształtu sercowatego. Wilec rośnie bardzo szybko i osiąga nawet 4 m wysokości. Roślina ta dobrze się czuje zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Wilce aby pięknie rosły potrzebują obfitego podlewania.

Sundaville
Sundaville to pnącze, które ma wielkie (nawet o 6 cm średnicy) lejkowate kwiaty w kolorze najczęściej czerwonym, różowym lub też białym. Pędy Sundaville dorastają nawet do 3 m. Pnącze to dobrze rośnie w słonecznych, oraz w zacisznych miejscach, a także wymaga regularnego podlewania i nawożenia.

Komentarze:

 

Wilec jest rośliną jednoroczną, a dokładniej pnączem o dużych osiągających do 4 cm, kwiatach barwy najczęściej fioletowej, bladoliliowej, różowej, białej a nawet niebieskiej. Wilec jest rośliną jednoroczną, a dokładniej pnączem o dużych osiągających do 4 cm, kwiatach barwy najczęściej fioletowej, bladoliliowej, różowej, białej a nawet niebieskiej.

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.