Ekologiczne zabawki dla dzieci - czy warto w nie inwestować?

Odpowiednie zabawki są niezastąpione dla prawidłowego rozwoju dziecka. Zabawa to źródło radości i wiedzy. Ostatnimi czasy popularne stały się ekologiczne zabawki dla najmłodszych. Czym one są oraz czy warto w nie inwestować? Oto krótki poradnik.

Pośród ekologicznych zabawek znajdują się przede wszystkim te wykonane z naturalnego drewna kauczukowego. Drewniane zabawki są bardzo trwałe, a także dają wyjątkową możliwość stymulowania rozwoju naszych podopiecznych poprzez kontakt z naturą. Proste, drewniane zabawki doskonale rozwijają dziecięcą wyobraźnię oraz niezwykle rozbudzają kreatywność i naturalną ciekawość małych odkrywców. Dużą zaletą drewnianych zabawek jest właśnie ich prostota. Dzięki temu dziecko jest chronione przed nadmiarem bodźców, mogąc skupić się na tym, co dla niego najważniejsze, czyli poznawaniu otaczającego je świata.

Wiele osób zapewne zastanawia się, jak zabawki wykonane z drewna mogą być ekologiczne, skoro do ich produkcji używa się materiału pochodzącego ze ściętych drzew. Drewno pozyskiwane do produkcji tego typu zabawek pochodzi ze specjalnych upraw kontrolowanych. Hodowane na nich drzewa wycina się zgodnie z zaplanowanymi działaniami, dzięki czemu nie ingeruje się w naturalny ekosystem leśny.

Firmy produkujące drewniane zabawki bardzo często używają w tym celu drewna kauczukowego. Takie drewno jest bardzo trwałe i świetnie nadaje się do produkcji zabawek. Surowiec pozyskiwany do produkcji takich zabawek pochodzi z plantacji drzew kauczukowych. W pewnym momencie drzewa, z których nie można już pozyskać lateksu, są wycinane. To właśnie z ich drewna produkowane są ekologiczne zabawki. 

Drewniane zabawki charakteryzują się dużą trwałością. Są też bardziej wytrzymałe niż zabawki wykonane z plastiku czy innych tworzyw sztucznych. Nawet upadki ze sporej wysokości nie są w stanie zniszczyć takiej zabawki – czego nie można za to powiedzieć o produktach plastikowych. W ten sposób drewniane zabawki mogą posłużyć dziecku znacznie dłużej niż tradycyjne produkty z tworzyw sztucznych.

Zabawki wykonane z drewna mają również tę niewątpliwą zaletę, iż po wyrzuceniu ich do śmieci szybciej ulegają rozkładowi niż produkty z tworzyw sztucznych. To doskonały sposób ekologicznej dystrybucji odpadów. 

Drewniane zabawki wcale nie muszą być jednokolorowe. Producenci oferują obecnie niezwykle bogaty wybór zabawek ekologicznych malowanych specjalnymi farbami przyjaznymi środowisku. Wybierając zabawki, warto zwrócić uwagę na rodzaj użytego barwnika. Farby ekologiczne są nietoksyczne, a do ich rozcieńczania używa się wyłącznie wody.

Przyjazne dla środowiska mogą być również opakowania, a których sprzedawane są zabawki. Ekologiczne opakowania na zabawki to na przykład kartonowe pudełka wykonane z makulatury. Decydując się na zakup zabawek wyprodukowanych z naturalnych surowców i opakowanych w ekologiczne pudełka mamy możliwość realnego dbania o otaczający nas świat.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.