Jakie zabawki wybrać dla 3-latka?

Wybór zabawek dla dziecka choć może wydawać się nam rzeczą prozaiczną jest niezwykle ważny. Przede wszystkim musimy zrozumieć, że zabawki z perspektywy dziecka to akcesoria podstawowe. Z perspektywy rodzica czy też opiekuna natomiast – jest to rzecz niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. W końcu zabawa to podstawowa aktywność dziecka, a my jako dorośli powinniśmy ją w sposób mądry wspierać. Jak więc wybrać zabawki dla trzylatka w sposób najlepszy? Które są dobre dla jego rozwoju, a czego unikać? Na te i podobne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule. 

Krótka charakterystyka, a więc czego możemy spodziewać się po trzylatku? 
Przede wszystkim dzieci trzyletnie są już dość dobrze rozwinięte w zakresie małej motoryki, a więc manualnie, na tym etapie jednak mniejsze przedmioty mogą jeszcze sprawiać drobne trudności. Wybierając zabawki dla dziecka, trzeba mieć więc to na uwadze. Niech zabawki nie będą za trudne, ale jednocześnie powinny stymulować dalszy rozwój sprawności manualnych. Trzylatek jest już również dużo bardziej rozwinięty społecznie i emocjonalnie - umie bawić się z rówieśnikami ale też bardzo często szuka bezpieczeństwa u rodziców i opiekunów. Trzylatek uwielbia bajki, ale może się ich bardzo bać, ponieważ nie odróżnia jeszcze rzeczywistości od fikcji. Bardzo ważny więc jest odpowiedni dobór literatury dziecięcej i zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa. Dziecko w 3 roku życia lubi zabawy symulowane, na przykład zabawy w dom, rodzinę itp. Dziecko trzyletnie chętnie bawi się na placu zabaw, kopie i rzuca piłkę, jeździ na rowerku trójkołowym – jego motoryka duża jest już całkiem dobrze rozwinięta, a dziecko w tym wieku potrzebuje dużo ruchu. Jest również niezwykle ciekawe świata i chętnie go odkrywa. 

Od czego uzależnić wybór zabawek dla dziecka
Podstawowym kryterium powinien być wiek i możliwości rozwojowe dziecka, jednak nie mniej ważne są też inne czynniki takie jak: płeć dziecka, jego zainteresowania i ulubione postaci czy rzeczy (na przykład zwierzęta, pociągi itp.), sfery które chcielibyśmy pomóc mu rozwinąć (bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na ten aspekt gdy dziecko rozwija się nieharmonijnie i jakaś sfera jego rozwoju wymaga stymulacji na przykład motoryka mała – wtedy wybieramy zabawki pomagające dziecku ćwiczyć zręczność i te wszystkie drobne ruchy dłoni i nadgarstka). Wymieniłam tu czynniki związane z dzieckiem, są jednak też takie związane bezpośrednio z zabawką. Bardzo ważne jest więc aby zwrócić uwagę na jakość wykonania zabawki – pamiętajmy, że bezpieczeństwo dziecka jest naszym priorytetem – niestety nie wszystkie zabawki spełniają ten wymóg. Kupując więc zabawki upewnijmy się zawsze, że posiada wszystkie niezbędne atesty. Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to materiał a także jego trwałość i funkcjonalność. Nie mniej ważna jest estetyka – to my wpływamy na to jak rozwinie się pojęcie estetyki u naszego dziecka. 

Przykłady zabawek
Ciekawe propozycje zabawek dla dzieci w wieku trzech lat to między innymi wszelkiego typu zabawki edukacyjne czyli na przykład układanki, gry logiczne, przeplatanki itp. Klocki to chyba coś czego nie może zabraknąć w pokoju dziecięcym, oczywiście wielkość elementów powinna być dotosowana do wieku i możliwości dziecka. Zabawa klockami rozwija kreatywność i myślenie przestrzenne i sprawdza się na przez całe dzieciństwo. Zabawki pluszowe są natomiast dobre dla każdego dziecka. Przytulanki, czy też misie stają się najlepszymi przyjaciółmi dzieci i wspierają rozwój emocjonalny dziecka. Książeczki – jedna z najbardziej rozwijających wyobraźnie i myślenie u dzieci rzeczy. To tak zwany kolejny must have. Puzzle z dużymi elementami – wybór jest ogromny poczynając od materiału wykonania, ilość elementów, wielkość a na różnorodności wzorów kończąc.

Komentarze:

 

U nas najwięcej jest pluszaków... i sporo znajomych rodziców dzieci w różnym wieku ma trochę podobnie.

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.