Polecane farby ścienne do pokoju dziecka

Kolory w pokoju dziecka są bardzo ważne. To one mają zdolność tworzenia przytulnego klimatu. Wyposażając pokój dla naszego malucha, w pewnym momencie stajemy przed koniecznością wyboru farby do pomalowania ścian. Farba do dziecięcego pokoju musi mieć ładny kolor, lecz także musi charakteryzować się wysoką jakością. Jak wybrać najlepszą farbę do pokoju dziecięcego? Oto farby ścienne, które polecamy.

Farby, których używamy w pokoju dziecięcym, muszą być przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia. Wybierając konkretne farby zwróćmy uwagę, czy produkt posiada wszystkie wymagane atesty. Farba używana w pokoju dziecka nie może wydzielać szkodliwych ani toksycznych związków podczas wysychania. 

Pierwszym rodzajem polecanych przez nas farb są farby akrylowe. Rozcieńczając farby akrylowe należy używać wyłącznie wody. Pamiętajmy, by nigdy nie stosować szkodliwego dla zdrowia rozpuszczalnika. Farby akrylowe nie wydzielają niebezpiecznych dla zdrowia substancji podczas wysychania. To ogólna cecha charakterystyczna farb emulsyjnych. Oprócz farb akrylowych, do farb emulsyjnych zaliczane są również farby winylowe (z polichlorkiem winylu) oraz lateksowe (z kauczukiem). Farby akrylowe są bardzo łatwe w użyciu, dobrze kryją i łatwo rozprowadzają się na ścianie. 

Farby akrylowe określa się paroprzepuszczalnymi. Oznacza to, że pokryta nimi powierzchnia ma zdolność pochłaniania wilgoci zgromadzonej w pomieszczeniu, a następnie oddawania jej na zewnątrz lub akumulowania w murze aż do momentu zmniejszenia wilgotności. Takie właściwości zapewniają zdrowe i higieniczne warunki w pokoju dziecięcym. Farby akrylowe chronią przed nadmiarem wilgoci oraz zabezpieczają ścianę przed występowaniem pleśni i grzybów. 

Wykańczając pokój przeznaczony dla dzieci możemy zastosować także specjalne farby nieuczulające. Takie farby idealnie nadają się do pomalowania ścian w pokojach alergików. W składzie takich produktów nie ma substancji chemicznych, które najczęściej uczulają. Nie znajdziemy w nich zatem ani amoniaku, ani żadnych niebezpiecznych rozpuszczalników. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, farby bezpieczne dla osób z alergiami muszą mieć na opakowaniu informację na temat pozytywnej opinii Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Taka informacja, wraz z logo PTA, stanowi gwarancję przebadania produktu pod kątem przydatności w mieszkaniach osób z alergiami. Szukając farb dla alergików, można używać również produktów posiadających certyfikaty międzynarodowe. Podstawowym gwarantem bezpieczeństwa będzie tu na przykład znak Eco-Label. Farby opatrzone logo Eco-Label są produktami ekologicznymi, niezawierającymi substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego i niepowodującymi uczuleń. 

Podczas malowania pokoju dziecięcego musimy zawsze pamiętać o dobrym wywietrzeniu pomieszczenia po malowaniu. Zapach farb nie jest nieprzyjemny, jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej przewietrzyć pokój.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.