Podłoga odporna na odkrycia dziecka - jaki materiał najlepiej wybrać?

Najważniejszą przestrzenią w pokoju dziecięcym jest… podłoga. To na niej maluch spędza najwięcej czasu, bawiąc się i poznając otaczający świat. Niezależnie od wieku dziecka, podłoga odgrywa w jego pokoju kluczową rolę. Jaki materiał najlepiej wybrać na wykończenie podłogi w pokoju dziecięcym?

Tworzywo, które znajdzie się na podłodze w pokoju dziecka, musi przede wszystkim być bezpieczne. Nie może być zbyt twarde, by maluch nie zrobił sobie krzywdy podczas wywrotek, musi być za to trwałe i dostosowane do dziecięcej aktywności. Podłoga w pokoju dziecięcym musi być wykonana wyłącznie z materiałów, które mają odpowiednie atesty. Musi być odporna na uszkodzenia w postaci zarysowań, jak również łatwa w pielęgnacji. Dobrze, jeśli podłoga jest kolorowa – wówczas dziecko chętniej przystępuje do zabawy, a w jego pokoju tworzy się pogodny, przytulny nastrój. Podłoga w pokoju dziecięcym musi amortyzować upadki oraz być przyjemna w dotyku.

Poniżej przedstawiamy zestawienie materiałów najczęściej wykorzystywanych w pokojach dziecięcych. 
Na podłodze w pokoju dla dziecka świetnie sprawdzi się parkiet wykonany z naturalnego drewna. To bardzo trwały, a przy tym ekologiczny materiał wykończeniowy. Minusem takiego rozwiązania może być za to cena – za zakup i położenie dobrego parkietu musimy dość dużo zapłacić. Jednak jest to dobra inwestycja. Podłoga wykonana z drewna to idealny pomysł dla alergików, ponieważ nie gromadzi się na niej kurz. Taka podłoga nie elektryzuje się, co stanowi jej dodatkowy atut.

Tańszą alternatywą jest użycie paneli podłogowych. Nie wszystkie rodzaje paneli nadają się do pokoju dziecka. Wyposażając pokój dziecięcy wybierzmy panele pokryte warstwą laminatu. Panele laminowane są twardsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, jak również lepiej znoszą uderzenia rozmaitych przedmiotów i zarysowania. Producenci oferują obecnie specjalne panele dedykowane do pokojów dziecięcych. Są bardzo ładne, kolorowe i świetnie nadają się do aranżacji przestrzeni dla maluchów. 

Ciekawym pomysłem jest położenie na podłodze w pokoju dziecięcym wykładziny elastycznej. Takie wykładziny są bardzo łatwe w czyszczeniu, a przy tym nadają się do pokoju alergików. W przeciwieństwie do wykładzin materiałowych, nie gromadzi się w nich kurz i inne zanieczyszczenia. Wykładziny elastyczne są znacznie tańsze od podłóg drewnianych czy paneli laminowanych. To higieniczny i łatwy w montażu materiał do pokrycia podłogi. 

Bardzo dobre właściwości mają również podłogi wykonane z korka. Są bardzo elastyczne i miękkie, co stanowi zabezpieczenie dla dziecka w momencie upadku. Podłogi korkowe dobrze tłumią dźwięk, a przy tym są przyjemne w dotyku. Z łatwością poddają się czyszczeniu i zabiegom pielęgnacyjnym.

Na podłodze w pokoju dziecięcym można także położyć dywan. Kolorowy, miękki dywan w ciekawe wzory dodaje dziecięcemu pokojowi przytulności i stwarza świetną atmosferę do odpoczynku i zabawy.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.