Ciekawe oświetlenie do pokoju dziecięcego - o czym warto pamiętać?

Jako rodzice pragniemy, by pokoje naszych dzieci były dla nich miejscem - w zależności od potrzeby - odpoczynku lub skupienia.

Aby stworzyć przyjazną atmosferę, powinniśmy zacząć oczywiście od pomalowania ścian w ciepłe, pozytywne kolory. 

Dalej przychodzi czas na wybór mebli w odpowiednio młodzieńczej estetyce.

Gdy już nam się to uda, należy zająć się kupnem lamp. To element, który często jest traktowany po macoszemu.

Pamiętajmy, że istotne jest nie tylko to, jak wyglądają wszystkie elementy systemu oświetlenia, ale i to, czy zapewniają one dostatecznie dużo światła do nauki i aktywnego wypoczynku. Znaczenie ma nawet spektrum jego barw, naukowcy przekonują bowiem, że najlepiej pracuje się przy świetle białym, a odpoczywa przy żółtym.

Znamy już podstawowe zasady, zajmijmy się więc przeglądem interesujących rozwiązań do dziecięcych i młodzieżowych pokoi. 

Lampy z kilkoma reflektorami

Czym powinniśmy się kierować w przypadku wnętrz wykorzystywanych przez dzieci i młodzież?

Przede wszystkim możliwością dostosowywania oświetlenia do indywidualnych potrzeb, które będą się przecież co kilka lat zmieniać. Aby temu sprostać, zdecydujmy się na lampę z kilkoma reflektorami. Dzięki temu, że są one ruchome, możemy za ich pomocą oświetlić niezależnie od siebie kilka punktów w pomieszczeniu. Oprawy tego typu występują w różnych ciekawych wzorach, Państwa uwadze polecamy szczególnie te w kształcie puzzli i komiksowych dymków.

Plafony do pokojów dziecięcych

LED-owe plafony mają wiele zalet.

Przede wszystkim emitują światło rozproszone, które łatwo oświetla całość pomieszczenia. Tego rodzaju źródło światła nie razi, jest bardzo łagodne w odbiorze. W związku z tym znakomicie sprawdzi się nad przestrzenią przeznaczoną do zabawy, zwłaszcza jeśli plafon przyjmie fantazyjny kształt (na przykład sympatycznej chmurki). Produkty tego typu znajdziesz na stronie elampki.pl

Stojące lampy na biurko i podłogę

Najwięcej dowolności w zarządzaniu oświetleniem dają oczywiście przenośne lampki, które możemy postawić w dowolnym miejscu: na biurku, przy łóżku czy na przykład w rogu pokoju. Dodatkową ich zaletą jest możliwość samodzielnej wymiany materiału, który okala żarówkę.

Dlaczego to takie ważne?

Gdy dzieci dorastają, zmienia się ich gust, mogą więc nagle zapragnąć zmiany lubianych wcześniej  wzorów rodem z - dajmy na to - kreskówek czy komiksów. 

Jeśli jesteśmy rodzicami starszego dziecka, postarajmy się raczej spełnić jego marzenia niż naszą wizję pomieszczenia. Skutkiem złego doboru wszystkich elementów wystroju - w tym oświetlenia - może być jedynie złe samopoczucie naszego potomka. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.