Jak wybrać łóżeczko dla noworodka?

Już niedługo w naszym domu pojawi się długo wyczekiwany maluszek. Jego obecność wiąże się z różnego rodzaju przygotowaniami, do których powinniśmy podejść skrupulatnie i dokładnie. Jako, że noworodki nie potrzebują jeszcze oddzielnego pokoju z pełnym umeblowaniem, rzeczą dla nich najważniejszą i absolutnie niezbędną jest łóżeczko. To właśnie w nim spędzą swoje pierwsze miesiące spoglądając na fascynujący świat wokół. Miejsce spanie powinno być naszym priorytetowym zakupem. Doradzamy, jak zrobić to właściwie.

Kiedy na świecie pojawia się upragnione dziecko, rodzice szaleją ze szczęścia. Chcą dla niego wszystkiego, co najlepsze. Niestety chęci te nie zawsze znaczą, że wybierzemy właściwe łóżeczko, które będzie odpowiednio służyło maluszkami. Nie kierujmy się wyłącznie ceną i wyglądem, ponieważ istnieje szereg warunków, które taki mebelek powinien spełniać. 

Na co należy zwrócić uwagę?
Łóżeczko dla naszego nowego członka rodziny powinno być przede wszystkim bezpieczne. Należy zatem upewnić się czy mebelek posiada atest Instytutu Matki i Dziecka. Dodatkowo sprawdźmy czy łóżeczko wykonane jest starannie i solidnie. Pamiętajmy również, że produkt może posłużyć nam dłużej, dlatego wielu rodziców wybiera model z wyjmowanymi szczebelkami, który jest bardzo funkcjonalny. Pozwala on na samodzielne opuszczenie miejsce spania przez starszą pociechę. Dobrze również jeśli łóżeczko posiada opcję opuszczenia materaca. Najlepiej jeśli są co najmniej dwa poziomy. Otóż wyższy sprawia, że możemy wygodnie wkładać i wyjmować maluszka w okresie wczesnego niemowlęctwa, a niższy jest odpowiedni dla trochę starszego niemowlaka, który już samodzielnie potrafi siadać i wstawać. Pamiętaj, aby zwrócić też uwagę na odległość pomiędzy szczebelkami. Nie powinna być większa niż 6 centymetrów. Całkiem funkcjonalnym dodatkiem jest szuflada, którą możemy wykorzystać w roli pojemnika na pościel lub schowek na kocyki, zabawki lub pieluszki. Bardzo ważną sprawą jest właściwy materac. Powinien by nowy, płaski oraz dość twardy. Preferowany materiał, z jakiego materac może być wykonany to lateks, który pomaga skutecznie odprowadzać wilgoć i nie odkształca się. W tym wypadku on też powinien posiadać atest i być idealnie dopasowany do danego łóżeczka. Praktyczną opcją jest bawełniana poszewka na materac, którą z łatwością można uprać w pralce.

Dostępne modele 
Na rynku jest kilka rodzajów łóżeczek, które dostosowane są do miejsca, sytuacji oraz wieku naszego dziecka. Tradycyjne łóżeczko ze szczebelkami posiada od 2 do 3 poziomów ustawienia dna, które można zmieniać wraz z postępem ruchowym dziecka. Wymiary takiego łóżeczka wahają się od 120 na 60 cm lub 140 na 70 cm. Są również łóżeczka turystyczne, które wykonuje się z siatki lub tkaniny zamontowanej na specjalnym stelażu. Zazwyczaj są tutaj dwa poziomy ustawienia dna. Łóżeczko takie jest najczęściej wyposażone w dodatkowe koszyki i kieszonki na przybory oraz różnego rodzaju akcesoria. Ponadto znajdziemy w nich specjalny daszek, moskitierę i nakładany przewijak. Możemy również postawić na małą i przytulną kołyskę, która przypomina noworodkowi pobyt w ciepłym, ciasnym i kołyszącym się brzuchu mamusi. Stąd właśnie kołysanie okazuje się skutecznym sposobem uspokajania niemowląt. Takie łóżeczko nadaje się jednak jedynie do 4 miesiąca życia. Są jeszcze łóżeczka wielofunkcyjne, które łączą w sobie funkcje łóżeczka i tapczanika (kiedy maluch już podrośnie). Jest to o tyle wygodne, że służy maluchowi o wiele dłużej niż tylko kilka miesięcy.

Komentarze:

 

Moim zdaniem przede wszystkim nie ma co oszczędzać, zwłaszcza biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i wygodę dziecka. A jak nie mamy funduszy, to zawsze warto poszukać używanych ;)

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.