Podstawowe zasady oświetlenia biurka

Odpowiednio urządzony kącik do nauki z pewnością podnosi jej efektywność. Podstawowe elementy to oczywiście odpowiednie biurko i dopasowane do niego, wygodne krzesło. Jednak to nie wszystko. Równie ważne okazuje się odpowiednie oświetlenie, które nie tylko pozwala na komfortową pracę przy biurku, ale również nie obciąża oczu. Jakie są więc najważniejsze zasady doboru oświetlenia?

Zanim zajmiemy się wyborem odpowiedniej lampki, postarajmy się, aby do biurka docierało jak najwięcej światła dziennego. Ono jest najzdrowsze dla naszych oczu. Najlepszym pomysłem jest ustawienie biurka przy oknie w taki sposób, aby dziecko pisząc nie zasłaniało światła. Stały dopływ naturalnego światła jest ważny nie tylko ze względu na zdrowie i higienę oczu. Powoduje także, że mamy od razu więcej energii i skutecznie likwiduje poczucie znużenia i zmęczenia. Światło pomocnicze jest jednak również potrzebne. Zwłaszcza, kiedy uczeń odrabia lekcje rano, późnym popołudniem oraz wieczorem. Dobierając odpowiednią lampę, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Światło sztuczne powinno przede wszystkim obejmować całą strefę widzenia. Nie może skupiać się w jednym punkcie. Oświetlone mają być wszystkie miejsca, z których dziecko korzysta w trakcie nauki, a więc również monitor komputera oraz jego klawiatura.

Producenci oświetlenia, wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, tworzą dziś naprawdę ciekawe i funkcjonalne rozwiązania. Idealna lampka to z pewnością, taka, która możemy z łatwością dopasować do swoich potrzeb. Pomagają w tym elastyczne podstawy oraz przeguby pozwalające dowolnie naginać lampkę. Dzięki temu możemy ustawić strumień światła w taki sposób, aby faktycznie oświetlał potrzebną nam w danym momencie powierzchnię. Istnieją lampki posiadające możliwość przyciemniania natężenia światła od 100 do 5%. Nie zawsze przecież potrzebujemy światła o maksymalnym natężeniu. Nie bez znaczenia jest fakt, że tego rodzaju lampy pozwalają na oszczędność energii i to wcale nie pozorną, bo sięgająca nawet 85 %. Tego rodzaju udogodnienia nie odbijają się w ogóle na jakości światła, więc co ważne, światło nie migocze, a oczy dziecka nie męczą się.

Rozwiązaniem, które okazuje się niezwykle praktyczne i przydatne jest delikatna poświata przy włączniku. Dzięki temu nawet, gdy lampka jest wyłączona można ją z łatwością znaleźć i zapalić w środku nocy. Funkcjonalne jest również umieszczenie w podstawie lampy gniazdka USB, które, jak wiadomo przydaje się obecnie bardzo często. Do lampki możemy więc podpiąć IPoda, telefon komórkowy lub inne urządzenie elektryczne. Dopasowanie lampki do potrzeb użytkownika może przybierać różne formy. Na rynku dostępne są na przykład lampy, których reflektor obraca się pod kątem dziewięćdziesięciu stopni, co umożliwia oświetlenie każdej pozycji. Ciekawą opcją jest możliwość montowania lampy zarówno dla osób praworęcznych, jak i leworęcznych. Aranżując kącik do nauki zwróćmy szczególna uwagę na odpowiednio dobrane oświetlenie. Zmęczone oczy to zmęczone dziecko, które nie będzie miało w ogóle ochoty do nauki.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.