Stwórz idealne miejsce do nauki dla Twojego dziecka

Stworzenie dziecku właściwego miejsca do nauki jest niezbędne, aby mogło one dobrze wykonywać swoje szkolne obowiązki. Wydzielenie przestrzeni, która ma służyć przede wszystkim nauce pomaga dziecku w koncentracji. Okazuje się, że na kącik do nauki wcale nie musimy wydać majątku. Drogie meble wcale nie są niezbędne. Liczy się natomiast ergonomia i wygoda.


 

Biurko na pierwszym miejscu

Biurko jest najważniejszym elementem kącika do nauki. Wybierzmy je tak, aby ułatwiało dziecku naukę. Powinno być przede wszystkim wygodne. Jego rozmiary muszą umożliwiać swobodne rozłożenie wszelkich potrzebnych pomocy dydaktycznych. Niezwykle istotne jest to, aby biurko dobrać odpowiednio do wzrostu dziecka. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której nogi biurka będą zbyt krótkie, a blat za wąski. Jeżeli biurko przeznaczone ma być dla młodszego dziecka, kupmy taki mebel, który będzie razem z nim rosnąć. Bardzo dobrym pomysłem jest zabranie na meblowe zakupy samego zainteresowanego. Dziecko przetestuje wówczas, czy wygodnie mu się siedzi za danym modelem biurka. Szukajmy mebla niedrogiego, ale który będzie spełniał zasady ergonomii. Istotne są takie kwestie, jak:

- możliwość powiększania blatu,
- możliwość podniesienia nóg biurka,
- szansa na umieszczenie pod nim małej szafki na przybory szkolne.

Stawiajmy na meble praktyczne, które nie zagracą nam powierzchni dziecięcego pokoju. Jeżeli na biurku ma stać komputer, liczmy się z tym, że zajmie on dużą część powierzchni blatu. Znajdźmy więc biurko dostosowane do takich potrzeb, ze zróżnicowanymi poziomami. Takie biurko musi być wyposażone w specjalną szufladę na klawiaturę i nadstawkę na ekran znajdującą się nie wyżej niż na wysokości 10 cm. te rozwiązania sprawiają, że biurko nie traci na swojej powierzchni, a dziecko ma odpowiednią ilość miejsca do nauki. Rozmiary optymalnie dobranego biurka to od 80 cm do 90 cm szerokości i wysokość od 120 cm do 160 cm, w zależności od wzrostu dziecka. Bardzo ważna jest wolna przestrzeń dla nóg, która powinna mieć minimum 70 cm szerokości i ok. 60 cm głębokości.

Właściwe krzesło

Pamiętajmy o tym, aby krzesło wybierać dopiero po zakupie biurka. To ono powinno być dopasowane do biurka. Nigdy odwrotnie. Najistotniejsze cechy dobrego krzesła to odpowiednio wyprofilowane podparcie, regulowana wysokość siedziska, możliwość ustawienia kąta oparcia oraz podłokietniki. Krzesło do nauki musi być również bardzo stabilne. O ile na biurku możemy zaoszczędzić, o tyle krzesło jest tym meblem do dziecięcego pokoju, na którym oszczędzać nie należy. Właściwie dobrane wymusza bowiem zdrową postawę siedzącą.

Odpowiednie oświetlenie

Uzupełnieniem kącika do nauki jest jego odpowiednie oświetlenie. Oczywiście nic nie zastąpi światła dziennego, dlatego najlepszą lokalizacją biurka jest ta pod oknem. Zadbajmy jednak również o dodatkowe, sztuczne oświetlenie. Lampka na biurko powinna rzucać światło od góry. Światło w żadnym wypadku nie powinno świecić dziecku w oczy. Oznacza to, że lampka jest za mała. Najbezpieczniejszym i najbardziej praktycznym wyborem będzie lampka dająca możliwość jej pełnej regulacji i dowolnego ustawiania.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.